Deregulacja - dobra, choć nie dla wszystkich

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że deregulacja przyniosła pozytywne skutki na rynku pracy. Innego zdania są zderegulowane branże.

Aktualizacja: 12.10.2015 06:54 Publikacja: 11.10.2015 20:10

Deregulacja - dobra, choć nie dla wszystkich

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska

W tym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawi raport z wstępną oceną skutków otwarcia niektórych zawodów. Chodzi o pośredników w obrocie nieruchomościami, pracowników ochrony, radców prawnych, adwokatów i notariuszy, czyli zawody zderegulowane w pierwszej transzy. Weszła ona w życie w 2014 r. W sumie zderegulowano 54 zawody. Zdaniem Miłosza Rojka z Ministerstwa Sprawiedliwości wnioski z raportu są pozytywne.

Jest dobrze

Raport został przygotowany m.in. na podstawie danych statystycznych oraz informacji z rejestru podmiotów gospodarczych REGON. Wynika z niego, że przybyło ponad tysiąc nowych agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. – To efekt zniesienia obowiązku posiadania przez pośrednika licencji zawodowej – uważa Miłosz Rojek.

Przybyło też wykwalifikowanych pracowników ochrony. W 2013 r. było ich 88 tys., a w styczniu 2015 r. ponad 95 tys. Wszystko dzięki zmniejszeniu stawianych im wymagań.

Więcej jest radców prawnych i adwokatów. Mamy 140 prawników na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy jeszcze siedem lat temu było ich tylko 70. Z raportu wynika, że wyprzedziliśmy m.in. Francję. Tam na 100 tys. mieszkańców jest tylko 88 prawników.

Nie wszystkie wnioski z raportu są tak optymistyczne.

– Zmalała liczba osób przystępujących do egzaminu zawodowego notariuszy. W 2012 r. było ich ponad 800, a w 2014 r. tylko 352. Może to być efekt nasycania się rynku usługami – uważa Miłosz Rojek.

Po deregulacji pewne profesje bardziej zabiegają o klientów. Tak jest u notariuszy czy przewodników turystycznych. Ci oferują nowe formy zwiedzania, np. rowerem. A kancelarie notarialne są dłużej otwarte, nawet do godz. 19, często też w soboty.

Ustawa deregulacyjna dała też możliwość wprowadzenia egzaminów dla taksówkarzy. Większość miast powyżej 100 tys. nie skorzystała z niej. Zdecydowało się 14 z 39, m.in. Warszawa, Poznań, Wrocław i Szczecin. Tam, gdzie taksówkarze nie zdają egzaminów, ich liczba wzrosła o 4,2 proc., a tam, gdzie je wprowadzono – o 0,8 proc.

Ostra krytyka

Ci, których deregulacja dotknęła, nie szczędzą krytyki.

–? Dane statystyczne a rzeczywistość to dwie różnie sprawy – uważa Leszek Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Równie sceptyczny jest ?Aleksander Fit z Ogólnopolskiego Związku Pracowników Ochrony. Nowe osoby, które chcą wejść do zawodu, mają z tym problemy, muszą zdać bardzo trudny egzamin. Udaje się to tylko połowie.

Katarzyna Druzgała, prezes Stowarzyszenia Przewodników i Popularyzatorów Wiedzy o Krakowie, uważa, że pogorszyła się jakość usług przewodników.

– Przybyło osób, które oprowadzają, ale z doskoku – twierdzi.

Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, zauważa, że po deregulacji młodym adwokatom trudno o pracę.

Deregulacja w liczbach

Według wstępnego raportu Ministerstwa Sprawiedliwości deregulacja tak zmieniła rynek pracy:

- Przybyło 1000 agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

- O 7 tys. wzrosła liczba kwalifikowanych pracowników ochrony.

- 140 profesjonalnych prawników przypada obecnie na 100 tys. mieszkańców.

- Przybyło 1500 przewodników turystycznych.

- W miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, które nie wprowadziły licencji, liczba taksówkarzy wzrosła o 4,2 proc., a tam, gdzie je wprowadzono, 0,8 proc.

- Nastąpił spadek liczby taksówkarzy w mniejszych miastach o 2,3 proc. (tam, gdzie nie ma egzaminów) i o 7,7 proc. (tam, gdzie miasta wprowadziły egzamin).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem