Osoba, która zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolniczego, może również wykonywać inną pracę zawodową. Wówczas w różnych okresach może opłacać zarówno składki na ubezpieczenie rolnicze, jak i społeczne. Czy ma to wpływ na przyszłą emeryturę?
Warunki otrzymania emerytury rolniczej
Emeryturę rolniczą może uzyskać rolnik lub domownik, który osiągnął wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.
Jak informuje KRUS, okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu jest okres ubezpieczenia społecznego rolników, począwszy od 1 stycznia 1991 roku. W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku do okresów podlegania temu ubezpieczeniu, od których zależy prawo do emerytury z KRUS, zalicza się czas podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990 oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 roku.
Czytaj więcej
Już od 1 lipca uprawnione osoby będą mogły pobierać rentę wdowią. Oznacza to, że oprócz renty rod...
Przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej wyżej wymienionych osób nie uwzględnia się okresów innych niż rolnicze, z wyjątkiem odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 roku w przypadku osób, które nie nabędą prawa do emerytury w ZUS.