Emerytura z ZUS i KRUS. Czy te dwa świadczenia można łączyć?

Zdarzyć się może, że jedna osoba spełnia zarówno warunki do otrzymania emerytury z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy w takim przypadku można otrzymać oba świadczenia?

Publikacja: 10.05.2025 06:05

Czy można łączyć emerytury z ZUS i KRUS?

Czy można łączyć emerytury z ZUS i KRUS?

Foto: Adobe Stock

Osoba, która zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolniczego, może również wykonywać inną pracę zawodową. Wówczas w różnych okresach może opłacać zarówno składki na ubezpieczenie rolnicze, jak i społeczne. Czy ma to wpływ na przyszłą emeryturę?

Warunki otrzymania emerytury rolniczej

Emeryturę rolniczą może uzyskać rolnik lub domownik, który osiągnął wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

Jak informuje KRUS, okresem podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu jest okres ubezpieczenia społecznego rolników, począwszy od 1 stycznia 1991 roku. W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku do okresów podlegania temu ubezpieczeniu, od których zależy prawo do emerytury z KRUS, zalicza się czas podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983–1990 oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed 1 stycznia 1983 roku.

Czytaj więcej

Renta wdowia z ZUS i KRUS? Seniorom może się przydać dodatkowy wniosek

Przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej wyżej wymienionych osób nie uwzględnia się okresów innych niż rolnicze, z wyjątkiem odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim przed 1 stycznia 1999 roku w przypadku osób, które nie nabędą prawa do emerytury w ZUS.

Warunki otrzymania emerytury z ZUS

W przypadku osób urodzonych do 31 grudnia 1948 roku emerytura z ZUS przysługuje po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn), gdy przynajmniej za jeden dzień opłacili składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych na przykład jako pracownik lub osoba prowadząca działalność pozarolniczą, a także nie mają emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Aby otrzymać emeryturę w minimalnej wysokości, konieczne jest, oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego, mieć okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn.

Czytaj więcej

Ważna informacja dla wnioskujących o rentę wdowią. Chodzi o limity dorabiania

Prawo do wypłaty świadczeń z ZUS i KRUS

Jeżeli okaże się, że osoba, która ukończyła powszechny wiek emerytalny, legitymuje się co najmniej 25-letnim okresem podlegania wyłącznie rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, a także podlegała ubezpieczeniu w systemie powszechnym, zyskuje ona prawo zarówno do emerytury rolniczej, jak i pracowniczej. Tym samym ma prawo do wypłaty obu świadczeń – z ZUS i KRUS – jednocześnie.

Okresy składek KRUS a emerytura ZUS

W przypadku osoby, która ma ukończony wiek emerytalny i opłacała rolnicze ubezpieczenia emerytalno-rentowe, jednak krócej niż przez 25 lat, a jednocześnie ma też okresy ubezpieczenia społecznego w systemie powszechnym, może wystąpić o prawo do przyznania emerytury z ZUS. Przy ustalaniu świadczenia zwiększa się je wówczas za okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników na podstawie zaświadczenia wydanego przez KRUS. Wysokość zwiększenia ustalana jest według zasad wymiaru części składkowej emerytury rolniczej.

Osoba, która zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa rolniczego, może również wykonywać inną pracę zawodową. Wówczas w różnych okresach może opłacać zarówno składki na ubezpieczenie rolnicze, jak i społeczne. Czy ma to wpływ na przyszłą emeryturę?

Warunki otrzymania emerytury rolniczej

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem