Tak wynika z opinii Forum Związków Zawodowych do projektu nowelizacji kodeksu pracy. Zakłada on, że do stażu będą zaliczały się okresy pracy m.in. na zleceniu czy działalności.
Czytaj więcej
Wymóg okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinien odnosić się do okresu faktycznego wykonywania takiej pracy, z pominięciem okresów wyłącznie formalnego pozostawania w zatrudnieniu, w których pracownik zajmuje stanowisko, z którym łączy się wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, lecz w rzeczywistości pracy tej nie wykonuje, a tym samym nie jest narażony na uciążliwość związaną z warunkami lub charakterem pracy.
Umowa zlecenie, zasiłki, stypendia i nauka a okres zatrudnienia
Zmiany w tym zakresie zapowiadała już jakiś czas temu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Przyznawała bowiem, że problemem jest niedostateczna lub w ogóle niepodejmowana walka z takimi patologiami rynku pracy, jak uśmieciowienie zatrudnienia. Teraz tę zapowiedź spełnia. Przypomnijmy, że staż pracy ma wpływ m.in. na długość urlopu, wysokość dodatku za wysługę lat czy uprawnienie do nagrody jubileuszowej. Nie ma natomiast znaczenia w kontekście emerytalnym. Propozycja rządu definiuje staż pracy na nowo. W efekcie będą do niego wliczane okresy:
- służby w Policji, Urzędzie Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Biurze Ochrony Rządu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Marszałkowskiej i Służbie Celno-Skarbowej;
- prowadzenia pozarolniczej działalności oraz pozostawania osobą współpracującą z prowadzącym działalność;
- wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług;
- pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych;
- pobierania uposażenia w okresie sprawowania mandatu posła, senatora lub posła do Parlamentu Europejskiego;
- odbywania czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego;
- odbywania służby zastępczej;
- kształcenia się w szkole doktorskiej;
- pobierania przez stypendystę sportowego stypendium sportowego;
- nauki w Krajowej Szkole Administracji Publicznej;
- wykonywania przez skazanego odpłatnego zatrudnienia;
- pobierania przez bezrobotnego zasiłku i stypendium;
- udokumentowanego zatrudnienia przebytego za granicą u pracodawcy zagranicznego;
- prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie.
Czytaj więcej: