Protokół oraz rekomendacja komisji konkursowej są informację publiczną, a tym samym mają być ujawniane na podstawie przepisów o dostępie do informacji publicznej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła dr Miłosławy Stępień, która latem 2014 r. wzięła udział w konkursie na stanowisko adiunkta w Instytucie Literatury Angielskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W konkursie wybrano innego kandydata. Stępień chciała się dowiedzieć, jakie miała szanse w konkursie, i poprosiła o wgląd do protokołu z posiedzenia komisji rekrutacyjnej i do rekomendacji tej komisji. Na podstawie takich dokumentów rada wydziału decyduje potem o zatrudnieniu pracownika. Władze wydziału uznały jednak, że dokumentów tych nie udostępnią, bo nie jest to informacja publiczna. Stępień złożyła do sądu administracyjnego skargę na bezczynność. WSA uznał, że Stępień ma prawo wglądu do tych dokumentów, bo dokumentacja konkursowa to informacja publiczna. Do takich samych wniosków doszli sędziowie NSA.
Sędzia Irena Kamińska, podkreśliła w uzasadnieniu, że w orzecznictwie jest już przesądzone, że publiczna szkoła wyższa jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznej. Nauczyciel akademicki jest zaś osobą, która wykonuje zadania publiczne. A każdy, kto kandyduje na stanowisko związane z wykonywaniem zadań publicznych, musi się liczyć z ograniczeniem ochrony jego prywatności.
Przedstawiciele uczelni podkreślali, że informacja o przebiegu konkursu nie jest publiczna, bo dotyczy jedynie indywidualnej osoby, która podlega procesowi naboru. Argument ten okazał się nietrafny.
NSA zwrócił także uwagę na błędne przyjęcie przez uczelnię, że dr Stępień wnioskowała o dokumenty wewnętrzne. Sąd podkreślił, że protokół, na podstawie którego podejmuje się decyzję o wyborze kandydata, ma charakter publiczny. Jego treść stworzona jest nie na potrzeby wewnętrzne uczelni, ale podmiotów zewnętrznych. Nabór na stanowisko na uczelni publicznej nie jest indywidualną sprawą kandydatów. To konkurs o charakterze publicznym, który budzi szerokie zainteresowanie opinii publicznej, informacje o jego przebiegu powinny być zatem ujawnione.