Reklama
Rozwiń

Naprzemienna opieka nad dzieckiem wpływa na prawo do świadczenia 500+

W sytuacji gdy dziecko jest pod naprzemienną opieką obojga rodziców, którzy żyją w rozłączeniu, kwotę świadczenia 500+ ustala się każdemu z rodziców jako połowę należności za dany miesiąc. Ustawodawca zastrzegł, że opieka naprzemienna, pełniona w porównywalnych i powtarzających się okresach, musi być zgodna z orzeczeniem sądu.

Aktualizacja: 15.10.2017 09:30 Publikacja: 15.10.2017 09:00

Naprzemienna opieka nad dzieckiem wpływa na prawo do świadczenia 500+

Foto: AdobeStock

- W ustawie 500+ mowa jest o opiece naprzemiennej sprawowanej nad dzieckiem przez oboje rodziców. Czy przepisy te mają zastosowanie w każdym przypadku, gdy rodzice dziecka mieszkają oddzielnie, ale oboje opiekują się dzieckiem?

Nie. W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. ustawa 500+) kilkakrotnie jest mowa o opiece naprzemiennej (regulacje te uzupełniono od 1 sierpnia 2017 r.). Zgodnie z art. 2 pkt 16 ustawy 500+ w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji bądź żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, dziecko zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców. Zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy 500+ w takich przypadkach kwotę świadczenia wychowawczego (tzw. świadczenia 500+) ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy tego świadczenia przysługującej za dany miesiąc. W art. 8 ust. 2 pkt 5 ustawy 500+ zastrzeżono, że w sytuacji gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, uzyskanie świadczenia wychowawczego przez osobę samotnie wychowującą dziecko nie jest uzależnione od ustalenia, na rzecz tego dziecka od drugiego rodzica, świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono