Renta socjalna przysługuje osobom pełnoletnim, których całkowita niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 18. roku życia albo przed zakończeniem nauki. Jest zawieszana na surowszych zasadach niż inne renty, bo już wtedy, gdy uprawniony dodatkowo zarobi więcej niż 30 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (obecnie 934,20 zł).
Pobierający rentę musi powiadomić ZUS o osiąganiu takiego przychodu – w pisemnym oświadczeniu, a jeśli od przychodu odprowadzane są składki społeczne – przedstawia zaświadczenie wystawione przez płatnika. Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki, rencista mógłby, według swojego wyboru, przedstawić w takiej sytuacji oświadczenie o wysokości przychodu.
Znaczną poprawę sytuacji rencistów socjalnych przyniosłoby jednak podniesienie kwoty, która powoduje zawieszenie świadczenia. Być może tak się stanie. Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów pozytywnie odniosła się bowiem do pomysłu, aby zamiast zawieszalności wypłaty renty socjalnej za miesiąc, w którym rencista zarobił więcej niż 30 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wprowadzić co najmniej te same progi dochodowe oraz zasady zmniejszania i zawieszania wypłaty, jakie obowiązują przy rentach z tytułu niezdolności do pracy z FUS (projekt ustawy druk nr 1678).