Pracownik zatrudniony jest na stanowisku ujętym w firmie w wykazie stanowisk pracy, na których wykonywane są prace o szczególnym charakterze.
Zatrudniony jest na pełnym etacie, ale na część jest zwolniony ze świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, z powodu pełnienia funkcji związkowej (w wyniku tego praca na stanowisku o szczególnym charakterze wykonywana jest w niepełnym wymiarze czasu pracy).
Czy od wynagrodzenia takiego pracownika należy odprowadzać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych? Czy okres takiego zatrudnienia można zaliczyć do okresu pracy o szczególnym charakterze? – pyta czytelnik.
Odpowiedzi na powyższe pytania należy poszukiwać w przepisach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D9D51386C8D5C732FB6DA90C98ED7F12?id=294728]ustawy o emeryturach pomostowych[/link], a częściowo w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Stosownie do powołanych regulacji obowiązek odprowadzania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) powstaje w stosunku do pracowników urodzonych po 31 grudnia 1948 r., wykonujących prace w szczególnych warunkach lub charakterze – z dniem rozpoczęcia ich wykonywania.