Jednocześnie oczekiwanie na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie będzie powodować przerwy w wypłacaniu zasiłku pielęgnacyjnego. A wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą jednogłośnie przyjął Sejm.
Trwający od września okres zasiłkowy zostanie przedłużony do końca października 2009 r. Weryfikacja wysokości progu dochodowego i świadczeń nastąpi 1 listopada 2009 r. Tak jak dotychczas ma się odbywać co trzy lata. Kolejne okresy zasiłkowe będą się zaczynać 1 listopada.
Zmiany są związane z realizacją wyroków Trybunału Konstytucyjnego i dotyczą wsparcia dla rodzin, w których skład wchodzą osoby niepełnosprawne. [b]Zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności, a nie dopiero od miesiąca, w którym zainteresowany złoży dokumenty[/b]. Warunkiem jest jednak, aby dostarczył je w ciągu trzech miesięcy od uzyskania orzeczenia.
[b]Ta nowelizacja to skutek wyroku TK z 23 października 2007 r. (P 28/07)[/b]. Według dotychczasowych przepisów osoba, która pierwszy raz ubiega się o orzeczenie o niepełnosprawności lub o jej stopniu, a następnie o zasiłek, dostaje pomoc dopiero po uzyskaniu tego orzeczenia. Jeśli musi na nie poczekać, to za ten czas nie otrzymuje wsparcia.
[b]Prawo do świadczeń pielęgnacyjnych będą mieć nie tylko rezygnujący z pracy w celu sprawowania opieki rodzice niepełnosprawnego (w związku z wyrokami TK z 18 lipca 2008 r. (P 27/07) i 22 lipca 2008 r. (akt P 41/07)[/b]. Dostanie je także osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, a także opiekun faktyczny dziecka. W ten sposób prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie 420 zł miesięcznie) będzie mieć np. żona, która opiekuje się niepełnosprawnym mężem, babcia opiekująca się wnukiem itd. W ustawie przewidziano różne sposoby liczenia dochodu, w zależności od tego, kto się zajmuje niepełnosprawnym.