[b]Uprawnienia do wcześniejszej emerytury uzyskam 29 listopada br. Chciałabym odejść na emeryturę 29 marca 2009 r., tak aby świadczenie było naliczone według nowej kwoty bazowej, która jest ogłaszana w lutym przez prezesa GUS. Czy niezłożenie wniosku jeszcze w tym roku nie pozbawi mnie uprawnień do skorzystania z wcześniejszej emerytury według starych zasad?[/b] – pyta Barbara K.
W pani wypadku można spokojnie poczekać te trzy miesiące do ogłoszenia nowych wskaźników. Najważniejsze jest to, by do końca tego roku spełniła pani wszystkie warunki do uzyskania tego świadczenia, czyli wiek i staż.
[b]Jestem z rocznika 1953 i wypracowałam już wystarczający staż emerytalny. Chcę przejść na wcześniejszą emeryturę dopiero za trzy lata. Wniosek do ZUS złożę w momencie przejścia na emeryturę. Jaką metodą będę miała liczoną emeryturę – według starych zasad czy mieszaną?[/b] – pyta Irena P.
Jeżeli spełniła już pani przesłanki uzyskania wcześniejszej emerytury, może pani wystąpić do ZUS o przyznanie tego świadczenia także za trzy lata. Ważne, by zrobiła to pani przed ukończeniem 60. roku życia. ZUS obliczy wówczas emeryturę na dotychczasowych – korzystniejszych – zasadach, czyli uwzględniając staż pracy i kwotę bazową obowiązującą w momencie złożenia wniosku o przyznanie emerytury.
[b]We wrześniu ukończyłam 55 lat i złożyłam wniosek o emeryturę. Wskaźnik wysokości podstawy wymiaru obliczony został z lat 1992 – 2001. Nadal pracuję. Jeżeli zakończę pracę np. w marcu 2009 r. i złożę wniosek o przeliczenie świadczenia (aby doliczyć miesiące, które przepracowałam po przyznaniu emerytury), to czy zostanie zastosowana nowa kwota bazowa, która będzie obowiązywała od marca 2009 r., czy kwota bazowa z 2008 r.? Proszę o podanie podstawy prawnej[/b] – pyta Maria K.