Przepisy prawa pracy nie zawierają żadnych formalnych ograniczeń w zatrudnianiu emerytów. Pracodawca ma pełną swobodę w wyborze takich pracowników. Co więcej, ustawodawca oraz orzecznictwo udzielają pełnej ochrony pracownikom na emeryturze. Kodeks pracy zawiera przepisy nakazujące co do zasady równe traktowanie pracowników w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, między innymi bez względu na wiek. Otwartość katalogu kryteriów nierównego traktowania uzasadnia zaliczenie do niego również faktu bycia emerytem.
Tak więc za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu należy uznać różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z powodu wieku lub faktu, że jest emerytem, jeżeli skutkiem tego jest odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy. Wyjątek od tego zakazu dyskryminowania przy nawiązaniu lub rozwiązaniu stosunku pracy ustawodawca dopuszcza w sytuacji, gdy jest to uzasadnione ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe stawiane pracownikom, a także przy stosowaniu środków, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na wiek. Przepisy są jednak dosyć ogólnikowe i niejasne. Z tego względu analiza każdego przypadku nierównego traktowania z powodu wieku lub faktu bycia emerytem powinna być przeprowadzona indywidualnie.
[srodtytul]Przepisowa rekrutacja i rozstanie[/srodtytul]
Mimo że wprost ustawodawca mówi o pracowniku, to wykładnia literalna i systemowa przepisów oraz praktyka orzecznicza stoją na stanowisku, że ochrona przed dyskryminacją dotyczy również osób aspirujących do tego, aby być pracownikami, i uczestniczących w procesie rekrutacji organizowanym przez pracodawcę. W szczególności taka osoba ma prawo do ubiegania się w stosunku do potencjalnego pracodawcy o odszkodowanie z powodu dyskryminacji przewidziane w art. 183d k.p.
Należy pamiętać, że zasada równego traktowania pracowników w wieku emerytalnym obejmuje również kwestie związane z ich zwolnieniem. W świetle najnowszego orzecznictwa [b](uchwała Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r., I PZP 4/08) [/b]pracodawca nie ma podstaw do zwolnienia pracownika tylko z tego powodu, że osiągnął on już wiek emerytalny. Orzeczenie to przecina wątpliwości w zakresie możliwości zwolnienia takich pracowników tylko z powodu spełniania przesłanek uzyskania świadczenia emerytalnego. Istotne jest w tym miejscu pytanie, czy taka ochrona będzie rozciągać się na pracowników emerytów. Można przypuszczać, iż wskazane orzeczenie będzie mieć zastosowanie do takiej grupy zatrudnionych. Brak wszak podstaw do rozróżniania sytuacji pracownika emeryta i pracownika, który spełnił ustawowe przesłanki uzyskania emerytury.