Od tego roku rusza wypłata emerytur obliczanych według zmienionych zasad, co dotyczy urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Część osób (w tym kobiety, które osiągną wiek emerytalny wynoszący 60 lat, i mężczyźni, którzy otrzymają emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej) dostanie tzw. emerytury mieszane, czyli zawierające część liczoną po staremu (z uwzględnieniem okresów składkowych i nieskładkowych oraz podstawy wymiaru ustalonej od zarobków z dziesięciu kolejnych lub 20 najlepszych lat) i część liczoną po nowemu (z uwzględnieniem zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek).
Warunkiem otrzymania emerytury mieszanej jest nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego.
Na szczęście ustawodawca wprowadził możliwość przekazania zgromadzonych w OFE środków na dochody budżetu państwa. Wystarczy złożyć taki wniosek do ZUS z wnioskiem o emeryturę (część II ust. 3 wniosku o emeryturę, druk ZUS RP-1E). Wtedy zainteresowany dostanie emeryturę mieszaną.
Ubezpieczeni, którzy nie zgłoszą takiej rezygnacji, będą mieli liczone świadczenia na jeszcze innych zasadach. Dostaną emeryturę liczoną po nowemu z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar) obliczaną od zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek, a do tego okresową emeryturę kapitałową ze środków zgromadzonych w OFE (II filar).
Może się okazać, że ci, którzy zdecydowali się na OFE, dostaną niższe emerytury.