Mam 53 lata i 35 lat pracy. Niebawem zostanę zwolniona. Firma daje mi do wyboru wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych lub porozumienie stron z tych samych powodów. Będę się ubiegać o świadczenie przedemerytalne. Zastanawiam się, jakie ma dla mnie znaczenie to, czy umowa zostanie rozwiązana w drodze wypowiedzenia czy porozumienia. Ponadto mam możliwość pracy na zlecenie już po zwolnieniu. Załóżmy, że będę na nim pracować np. pięć miesięcy. Czy jeśli potem zarejestruję się w urzędzie pracy na sześć miesięcy, to nabędę prawo do świadczenia przedemerytalnego? – pyta czytelniczka.
Zainteresowany może dostać świadczenie przedemerytalne, jeśli spełni kilka warunków.
Po pierwsze – musi mieć odpowiedni staż pracy, a niekiedy także wiek (przepisy przewidują tu kilka możliwości). Ten warunek czytelniczka spełnia, gdyż do dnia rozwiązania umowy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w którym była zatrudniona nie krócej niż sześć miesięcy, ma okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn (art. 2 ust. 1 pkt 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173726]ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych, DzU nr 120, poz. 1252 ze zm.)[/link].
Po drugie – musi zostać zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy, które wymienia art. 2 ust. 1 pkt 29 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=269029]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)[/link]. Mieści się w nich rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracowników zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU z 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link].
W przepisach jest mowa o rozwiązaniu stosunku pracy. Nie ma więc znaczenia w opisanej sytuacji, czy nastąpi to w trybie wypowiedzenia czy porozumienia. Ustawa o tzw. zwolnieniach grupowych przewiduje bowiem, że stosuje się ją w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron.