Przedstawienie tego zaświadczenia będzie od listopada warunkiem otrzymania jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka (zarówno becikowego dla wszystkich, jak i dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka). Obecnie jego wypłata nie wymaga spełnienia takiego warunku. Celem wprowadzenia zaświadczeń jest zmotywowanie zachodzących w ciążę do jak najwcześniejszego zgłoszenia się do poradni dla kobiet, do lekarza rodzinnego lub położnej, a w następnej kolejności – do systematycznego przychodzenia na kolejne badania kontrolne.
Kobieta będzie musiała pozostawać pod opieką medyczną najpóźniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu. Obowiązek potwierdzania tej opieki nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 r.
Projektowane rozporządzenie nie zawiera regulacji, które jednoznacznie wskazywałyby, na jakich zasadach mają być wydawane zaświadczenia w okresie przejściowym – dla kobiet, które w dziesiąty tydzień ciąży wejdą przed 1 listopada 2009 r. W opinii Departamentu Świadczeń Rodzinnych przekazanej „Rzeczpospolitej” w styczniu 2009 r. nie ma podstawy prawnej do żądania od kobiety informacji o pozostawaniu pod opieką lekarską przed 1 listopada 2009 r., chociaż zapewne większość pod taką opieką będzie pozostawała od początku ciąży.
– Z ustaleń z Ministerstwem Pracy wynika, że kobieta, która 1 listopada będzie dłużej niż dziesięć tygodni w ciąży, nabędzie prawo do becikowego bez konieczności przedstawiania zaświadczenia – twierdzi Jakub Gołąb.
[srodtytul]Formy opieki[/srodtytul]
Z projektu rozporządzenia wynika także, że opieka medyczna nad kobietą w ciąży będzie sprawowana przez lekarza lub położną w formie: podstawowej lub ambulatoryjnej specjalistycznej opieki zdrowotnej lub leczenia szpitalnego, a polegać ma na udzielaniu świadczeń zdrowotnych profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych w zakresie związanym z przebiegiem ciąży oraz opieką prenatalną nad płodem.