Odwołanie wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, lub do sporządzonego przez ten organ protokołu w ciągu miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Następnie ZUS przekazuje odwołanie z aktami sprawy do sądu. Jeżeli jednak uzna argumenty skarżącego w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić poprzednią decyzję.
W takim wypadku odwołaniu nie nadaje dalszego biegu (art. 477[sup]9[/sup] § 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]). Co do zasady zatem odwołanie składa się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał zaskarżaną decyzję, a nie wprost do sądu.
[srodtytul]Miesiąc na ruch[/srodtytul]
Ubezpieczony może też odwołać się bezpośrednio do protokołu w sądzie właściwym do rozpoznania sprawy albo w tym stosownym dla jego miejsca zamieszkania. W takim wypadku sąd, do którego trafiło odwołanie, niezwłocznie przekazuje protokół organowi, autorowi zaskarżonej decyzji.
Jeśli jednak sąd ten jest właściwy do rozpoznania, przewodniczący niezwłocznie zażąda akt sprawy i nada bieg odwołaniu. Odpis protokołu otrzyma organ, od którego pochodzi sporne rozstrzygnięcie.