- projekt ustawy o Prawie energetycznym, który zakłada zbudowanie spójnych ram prawnych w obszarze energetyki oraz
- projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii - którego celem jest ustanowienie takich warunków prawnych dla rozwoju energii ze źródeł odnawialnych, aby możliwe było zrównoważone zaopatrzenie w energię.
Pozostałe projekty ustaw, to m.in. projekt noweli ustawy o systemie oświaty zakładający wydłużenie o dwa lata okresu, w którym o podjęciu nauki w szkole podstawowej przez dziecko sześcioletnie decydują rodzice. Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich zostanie wprowadzony od dnia 1 września 2014 r.
Kolejny projekt ustawy wprowadza możliwość monitorowania miejsca pobytu osoby skazanej za ciężkie przestępstwo seksualne, popełnione w związku z zaburzeniami preferencji seksualnych, poprzez wprowadzenie nowego środka zabezpieczającego - kontrolowanego leczenia ambulatoryjnego oraz zastosowania w postępowaniu karnym nowego środka zapobiegawczego - aresztu domowego.
W pierwszym kwartale roku rząd ma wydać rozporządzenie w związku z planami podwyższenia uposażenia policjantom o 300 zł od 1 lipca. Rząd planuje też m.in. wydać rozporządzenie, które określi zasady organizowania i tryb przeprowadzania przetargów mogących poprzedzać udzielenie koncesji na wydobywanie węglowodorów.
Rada Ministrów ma też wydać rozporządzenie w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw polskiej energii jądrowej.
W planie prac rządu ujęto także założenia do projektów ustaw.
Wśród nich 24 to założenia do projektów wynikających z expose Donalda Tuska. Rząd zamierza przyjąć m.in. założenia do projektu nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - będzie on miał na celu zniesienie obowiązku składania przez obywateli odpisów aktów, kopii dokumentów i zaświadczeń.
Rada Ministrów ma też przyjąć założenia do projektu (przygotowane przez resort sprawiedliwości oraz nauki i szkolnictwa wyższego) rozszerzającego dostęp do tzw. zawodów regulowanych. Ministrowie zajmą się też założeniami do projektu zakładającego m.in. poszerzenie zakresu przesłanek pozwalających na ogłoszenie upadłości konsumenckiej i wprowadzenie możliwości zawarcia układu.
Rząd ma też przyjąć założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Chodzi o ustawowe zagwarantowanie powszechnego, bezpłatnego dostępu do przeglądania księgi wieczystej za pośrednictwem internetu czy uzyskania tą drogą odpisu księgi wieczystej.
Ministrowie rozpatrzą także założenia do projektu ustawy o sądach wojskowych. Wprowadza on nowy model sądownictwa wojskowego i zakłada likwidację prokuratury wojskowej (tj. wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury oraz Naczelnej Prokuratury Wojskowej).
Rada Ministrów ma również przyjąć założenia do projektu ustawy przewidującego zamianę dotychczasowego Funduszu Kościelnego "na bardziej nowoczesne sposoby finansowania różnych form działalności Kościołów".
Ministrowie zapoznali się z wykazem prac Rady Ministrów na 2012 rok na wtorkowym posiedzeniu rządu.
Obowiązek publikowania przez rząd planu prac legislacyjnych wynika z ustawy o działalności lobbingowej. Zgodnie z nią Rada Ministrów jest zobowiązana do przedkładania planu w Biuletynie Informacji Publicznej; analogiczne przepisy dotyczą projektów rozporządzeń Prezesa Rady Ministrów i ministrów.