Kończy mi się zwolnienie lekarskie, lecz nie czuję się na siłach wrócić do pracy. Chcę iść po następne zwolnienie do specjalisty, który wystawił mi pierwsze, lecz dowiedziałam się, że wizyta jest możliwa dopiero za tydzień. Obliczyłam, że i tak zdążyłabym jeszcze usprawiedliwić nieobecność w pracy po zakończeniu pierwszego zwolnienia, ale mam wątpliwości czy lekarz będzie mógł wystawić zwolnienie z datą wsteczną
- pisze czytelniczka.
Generalnie zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy lekarz ma prawo wystawić od dnia, w którym zbadał pacjenta lub od dnia następnego. Tylko w niektórych przypadkach zwolnienie może być wystawione na okres rozpoczynający się wcześniej lub później. Kwestie te reguluje rozporządzenie z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich (Dz. U. z 9 sierpnia 1999 r. Nr 65, poz. 741 z późn. zm.).
Zwolnienie na okres wsteczny może obejmować 3 dni przed dniem badania, jeżeli wyniki tego badania wykażą, że pacjent w tym okresie niewątpliwie był niezdolny do pracy.
Jedynie lekarz psychiatra nie jest ograniczony tym terminem, jeśli będzie podejrzewał albo stwierdzi zaburzenia psychiczne ograniczające zdolność chorego do oceny własnego postępowania.