Urlop wypoczynkowy dla rozpoczynającego pracę

Pracownik rozpoczynający pracę zawodową nabywa prawo do wypoczynku według innych zasad niż osoba z dłuższym stażem

Publikacja: 19.02.2013 02:00

Zatrudniony na pierwszej umowie, po przepracowaniu miesiąca, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wysokości 1/12 z wymiaru przysługującego mu po roku pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa wymiary urlopu wypoczynkowego: 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, i 26 dni – jeśli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się czas nauki w szkole zasadniczej, średniej i wyższej (patrz ramka).

Konieczny staż

Prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku pracownik nabywa „z dołu", a więc dopiero po upływie każdego miesiąca pracy. Zatrudniony, którego pierwsza umowa o pracę trwa nieprzerwanie miesiąc lub dłużej, nabędzie prawo do urlopu cząstkowego po przepracowaniu każdego miesiąca. Przy czym upływ miesiąca należy rozumieć w znaczeniu potocznym.

To oznacza, że prawo do laby powstanie raz po 30 dniach (w miesiącach, które mają 30 dni – czyli w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie), raz po 31 dniach (np. w styczniu, marcu, maju, lipcu, sierpniu, październiku i grudniu), a także po 28 lub 29 dniach (w latach przestępnych) w lutym.

Kiedy miesiąc to 30 dni

Wykonujący swe zadania krócej niż miesiąc nie nabędzie prawa do wolnego. W praktyce tego typu sytuacja występuje sporadycznie. Rzadko bowiem zawiera się umowę o pracę w wymiarze niższym niż miesiąc. Ale jeśli tak się zdarzy, to pracownik, który w danym roku kalendarzowym podejmuje pierwszą w życiu pracę i zatrudniony będzie krócej niż miesiąc albo okres jego pracy będzie obejmował niepełną część miesiąca, nie nabędzie prawa do urlopu za ten okres etatowej pracy.

U następnego pracodawcy nabędzie on jednak prawo do urlopu już z chwilą uzupełnienia stażu do pełnego miesiąca – oczywiście pod warunkiem że nowe etatowe zajęcie będzie w tym samym, pierwszym roku kalendarzowym.

To oznacza, że w sytuacji gdy pracownik przepracował miesiąc, ale z przerwami, np. wypracował go łącznie w dwóch różnych firmach, wówczas szef, u którego upłynął podwładnemu miesiąc pracy będzie zobowiązany do udzielenia mu urlopu wypoczynkowego.

Przykład:

Pani Magda po raz pierwszy zawarła pracowniczy angaż. Była to próbna umowa o pracę i obejmowała okres od 1 do 20 stycznia. Za ten czas pracownica nie nabyła prawa do urlopu. Ale od 21 stycznia pani Magda pracuje na kolejnej umowie o pracę zawartej z tym samym pracodawcą.

To terminowy angaż, który zakończy się z końcem czerwca. Ponieważ między umowami nie ma ani jednego dnia przerwy, to pierwszą urlopową dniówkę pani Magda wypracuje z upływem 31 stycznia, a kolejną z upływem 28 lutego. W sumie uzbiera się 6/12 z 20 dni wolnego.

Przykład:

Pani Aneta została zatrudniona na podstawie umowy na okres próbny. Jej angaż trwał 25 dni – od 1 do 25 stycznia.

Kolejną umowę o pracę pani Aneta zawarła od 1 marca – w tym samym, pierwszym dla niej roku etatowej pracy. W tej sytuacji pracownica nabędzie prawo do 1,66 dnia wolnego po przepracowaniu pierwszych pięciu dni w marcu u nowego szefa.

Przykład:

Pan Tomek rozpoczął pierwszą pracę. Dostał umowę na okres próbny, na pełny etat - od 1 stycznia do 5 kwietnia. Za okres ten nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 3/12 z 20 dni. Z pierwszej wolnej dniówki pracownik będzie mógł skorzystać od 9 lutego.

Jeśli zaś w 2013 r. podejmie pracę u kolejnego pracodawcy, wystarczy, że przepracuje u niego 7 dni, a nabędzie prawo do urlopu w wymiarze kolejnej 1/12 z 20 dni. U poprzedniego pracodawcy przepracował bowiem 23 dni (od 9 stycznia do 1 marca).

Zasady te stosuje się tylko w roku kalendarzowym, w którym pracownik podjął pierwszą pracę w życiu. W kolejnym roku kalendarzowym nabędzie on prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego. Pierwszy urlop nabywany po każdym miesiącu pracy w wymiarze 1/12 z 20 to 1,66 dniówki.

Tutaj nie ma wymogu stosowania zasady obowiązującej w przypadku urlopu w wymiarze proporcjonalnym, że przy obliczaniu okresu pracy (stażu) należy zaokrąglić w górę niepełne miesiące pracy. W praktyce jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wolne zaokrąglić do pełnych dwóch dni. Wszystko jednak zależy od dobrej woli szefa, który może, ale nie musi, iść na rękę podwładnemu.

Przykład:

Pan Jan podjął pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Umowa ma trwać 1 miesiąc, począwszy od 15 stycznia. Pracownik ten nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru, jaki będzie mu przysługiwał po przepracowaniu roku, gdyż przepracuje pełen miesiąc.

Ponieważ jednak nie będzie mógł go wykorzystać w naturze – stosunek pracy rozwiąże się z upływem końcowego terminu trwania umowy terminowej – pracodawca zobowiązany będzie do wypłaty ekwiwalentu za niego.

Przykład:

Pan Grzegorz został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 15 maja do końca sierpnia. Pracownik ten przepracuje trzy pełne miesiące oraz rozpocznie okres czwartego miesiąca.

Nabędzie zatem prawo do 3/12 z 20 dni – po każdym ukończonym miesiącu etatowego zajęcia. Za rozpoczęty czwarty miesiąc zatrudnienia urlopu nie nabędzie.

Choroba nie ma znaczenia

Prawo do każdej części pierwszego urlopu zależy od określonego stażu pracy – jednego miesiąca. Na szczęście dla początkującego etatowca nie są to okresy faktycznego świadczenia pracy, lecz pozostawania w stosunku pracy, bez względu na podstawę nawiązania stosunku pracy (umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), i bez względu na rodzaj umowy o pracę (umowa na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, umowa na okres próbny).

Okresy niewykonywania pracy w trakcie zatrudnienia można podzielić na dwie grupy. Jedne nie przerywają biegu okresu uzasadniającego nabycie prawa do kolejnej części pierwszego urlopu, inne nie są do tego okresu zaliczane, czyli go przerywają. Bez wpływu na urlop pozostają:

- nieobecności spowodowane chorobą,

- zwolnienia od pracy przysługujące na podstawie przepisów prawa pracy (np. dni na opiekę nad małym dzieckiem, dni wolne z powodu ślubu pracownika),

- dni ustawowo wolne od pracy, niedziele, dni wolne od pracy wynikające z harmonogramu.

Te dni bez pracy są wliczane do miesięcznego okresu wymaganego do nabycia prawa do pierwszego urlopu (każdej jego części). Jednak stażu pracy rzutującego na nabycie częściowego wypoczynku nie powiększy urlop bezpłatny. On nie jest wliczany do okresu pracy uzasadniającego nabycie przez pracownika prawa do pierwszego urlopu.

Przykład:

Pan Marek podjął po raz pierwszy pracę 1 marca na podstawie umowy o pracę na czas określony (trzy miesiące). W maju wystąpił do pracodawcy o trzy dni urlopu bezpłatnego. Szef udzielił mu go. W trakcie etatowego zajęcia pan Marek wykorzystał urlop cząstkowy za marzec i kwiecień.

W dniu rozwiązania się umowy wystąpił do pracodawcy o ekwiwalent pieniężny za urlop cząstkowy za maj. Pracodawca słusznie odmówił pracownikowi wypłaty tego ekwiwalentu, gdyż pracownik nie przepracował pełnego miesiąca wymaganego do nabycia prawa do kolejnego urlopu cząstkowego.

Praca na pół gwizdka

Aby ustalić, ile cząstkowego wolnego w pierwszym roku pracy przysługiwać będzie niepełnoetatowcowi, 20-dniowy wymiar urlopu po roku pracy trzeba proporcjonalnie zmniejszyć do wymiaru niepełnego czasu pracy, w jakim jest zatrudniony ten pracownik.

Przykład:

Pan Adam zatrudnił się po raz pierwszy na pół etatu. Gdyby miał pełen etat, po roku pracy przysługiwałby mu 20-dniowy wymiar urlopu. Ale ponieważ ma połówkę etatu, to pełen wymiar 20-dniowy trzeba proporcjonalnie pomniejszyć – czyli skrócić do 10 dni.

Ze względu na to, że wymiar proporcjonalny urlopu zamyka się w pełnych dniach urlopu, nie jest konieczne zaokrąglanie dni urlopu do dni pełnych, o którym mowa w art. 154 § 2 k.p.

Pracownikowi temu po przepracowaniu miesiąca przysługiwać będzie cząstkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 0,83 dnia. Należy pamiętać, iż jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy (art.154

2

§ 2 k.p.).

Udzielanie wolnego

Nabywanie prawa do pierwszego urlopu w proporcjonalnych częściach do przepracowanych miesięcy powoduje, że urlop ten może być wykorzystywany etapami. Jest to unormowanie szczególne w stosunku do art. 162 k.p., który przeciwdziała rozdrabnianiu urlopu.

W przypadku pierwszego urlopu siłą rzeczy następuje rozdrobnienie urlopu wypoczynkowego, które nie może wystąpić w przypadku wykorzystywania urlopu kolejnego. Ale i przy tym urlopie obowiązuje zasada, że szef ma obowiązek udzielić podwładnemu urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. I jeszcze jedno – zawsze jeden dzień urlopu odpowiada ośmiu godzinom pracy.

Przykład:

Pan Sebastian podjął po raz pierwszy pracę w październiku na podstawie sześciomiesięcznej terminowej umowy o pracę, trwającej od 1 października 2012 r. do 31 marca 2013 r. Pracownik nabył zatem prawo do urlopu cząstkowego w wymiarze 3/ 12 przysługujących mu 20 dni).

Urlopu tego pracodawca powinien udzielić pracownikowi w roku, w którym nabył do niego prawo. Nie budzi wątpliwości, że będzie to możliwe w stosunku do urlopu cząstkowego za pierwsze dwa miesiące pracy. Natomiast za grudzień pracownik nabędzie prawo do urlopu dopiero po przepracowaniu tego miesiąca, a zatem udzielenie tego urlopu będzie możliwe dopiero w styczniu 2013 r.

Za pracę obejmującą okres od 1 stycznia do 31 marca 2013 r. pan Sebastian nabędzie prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego zgodnie z ogólnymi zasadami – czyli „z góry". Z dniem 1 stycznia 2013 r. będzie miał prawo do 3/12 z przysługującego mu 20-dniowego wymiaru. Jednak w tym przypadku jego wolne dniówki szef będzie musiał zaokrąglić w górę.

Lata nauki zaliczane do wymiaru urlopu

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,

- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,

- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,

- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,

- szkoły policealnej – 6 lat,

- szkoły wyższej – 8 lat.

LICZYMY TERMINY DLA UPRAWNIEŃ

Jeżeli pracownik podejmie pracę 1 stycznia, wówczas okres jednego miesiąca upływa 31 stycznia, dwóch miesięcy – 28 lub 29 lutego, trzech miesięcy – 31 marca itd., natomiast okres 12 miesięcy mija 31 grudnia tego samego roku.

Zatrudniony na pierwszej umowie, po przepracowaniu miesiąca, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wysokości 1/12 z wymiaru przysługującego mu po roku pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa wymiary urlopu wypoczynkowego: 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, i 26 dni – jeśli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się czas nauki w szkole zasadniczej, średniej i wyższej (patrz ramka).

Pozostało 96% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Spadki i darowizny
Podział spadku po rodzicach. Kto ma prawo do majątku po zmarłych?
W sądzie i w urzędzie
Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line
Zdrowie
Ważne zmiany w zasadach wystawiania recept. Pacjenci mają powody do radości
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Sądy i trybunały
Bogdan Święczkowski nowym prezesem TK. "Ewidentna wada formalna"