Zatrudniony na pierwszej umowie, po przepracowaniu miesiąca, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wysokości 1/12 z wymiaru przysługującego mu po roku pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa wymiary urlopu wypoczynkowego: 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, i 26 dni – jeśli jest zatrudniony dłużej niż 10 lat. Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się czas nauki w szkole zasadniczej, średniej i wyższej (patrz ramka).
Konieczny staż
Prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku pracownik nabywa „z dołu", a więc dopiero po upływie każdego miesiąca pracy. Zatrudniony, którego pierwsza umowa o pracę trwa nieprzerwanie miesiąc lub dłużej, nabędzie prawo do urlopu cząstkowego po przepracowaniu każdego miesiąca. Przy czym upływ miesiąca należy rozumieć w znaczeniu potocznym.
To oznacza, że prawo do laby powstanie raz po 30 dniach (w miesiącach, które mają 30 dni – czyli w kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie), raz po 31 dniach (np. w styczniu, marcu, maju, lipcu, sierpniu, październiku i grudniu), a także po 28 lub 29 dniach (w latach przestępnych) w lutym.
Kiedy miesiąc to 30 dni
Wykonujący swe zadania krócej niż miesiąc nie nabędzie prawa do wolnego. W praktyce tego typu sytuacja występuje sporadycznie. Rzadko bowiem zawiera się umowę o pracę w wymiarze niższym niż miesiąc. Ale jeśli tak się zdarzy, to pracownik, który w danym roku kalendarzowym podejmuje pierwszą w życiu pracę i zatrudniony będzie krócej niż miesiąc albo okres jego pracy będzie obejmował niepełną część miesiąca, nie nabędzie prawa do urlopu za ten okres etatowej pracy.
U następnego pracodawcy nabędzie on jednak prawo do urlopu już z chwilą uzupełnienia stażu do pełnego miesiąca – oczywiście pod warunkiem że nowe etatowe zajęcie będzie w tym samym, pierwszym roku kalendarzowym.