Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego. Proponuje znieść m.in. obowiązek przedkładania zaświadczenia o stanie zdrowia i podwyżkę opłaty za egzamin praktyczny ze 180 do 210 zł.
Projektowane rozporządzenie zastąpi to z 3 marca 2011 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Zgodnie z tzw. ustawą deregulującą wykonywanie niektórych zawodów będzie ono obowiązywało nie dłużej niż do 1 lipca 2014 r. Do tego czasu resort sportu musi wydać nowy akt wykonawczy, bo wspomniany określa też zasady zdobywania uprawnień dla przewodników górskich. A tych deregulacja nie objęła.
Krzysztof Kulesza, prezes Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego (CPT), nie wyobraża sobie, żeby turystów po górach oprowadzał ktoś przypadkowy.
– Nie warto spacerować po górach bez specjalistycznej opieki, a taką oferują tylko wykwalifikowani przewodnicy górscy – tłumaczy.
Resort sportu nie ma wątpliwości, że tego zawodu nie wolno zderegulować. Chce jednak zmniejszyć liczbę koniecznych do zaliczenia przedmiotów teoretycznych. Z tym że zdaniem niektórych przewodników zmiany są za małe. W uwagach do projektu Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie wskazuje, że egzamin przeładowany jest wiedzą teoretyczną (np. z historii, architektury czy religioznawstwa). Ich zdaniem powinien jedynie sprawdzać, czy dana osoba jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo w górach. Takich uwag nie zgłosiło jednak CPT.