Nie każdy prezes na etacie
Jestem prezesem spółki i pracuję na podstawie kontraktu zawartego ze wspólnikami. Zawarliśmy umowę dżentelmeńską, że jeśli spółka wypracuje zysk, to dostanę część tych pieniędzy jako wynagrodzenie. Zysk jest, ale wspólnicy nie respektują tej ustnej umowy. Co mogę zrobić
To, że ktoś pełni funkcję członka zarządu, nie oznacza, że musi być zatrudniony na etacie. Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie spółki. W pana wypadku nie można mówić o ochronie wynikającej z prawa pracy. Kwestię rozliczeń pomiędzy wspólnikami powinna regulować umowa spółki. W sprawach nieuregulowanych stosuje się zaś przepisy kodeksu spółek handlowych. Trzeba pamiętać, że nawet ustna umowa jest wiążąca dla stron. Jej treść i wynikające z niej zobowiązanie do wypłaty części zysku jako wynagrodzenia prezes musiałby udowodnić przed sądem cywilnym.
Jak liczyć wynagrodzenie urlopowe
Jestem kadrową i mam pytanie dotyczące obliczania wysokości wynagrodzenia urlopowego, jeśli wynagrodzenie pracownika ma wiele zmiennych i waha się w poszczególnych tygodniach. Zgodnie z rozporządzeniem wysokość tego wynagrodzenia można obliczyć na podstawie zarobków pracownika z ostatnich trzech miesięcy albo roku, jeśli ma on zmienne wynagrodzenie wynikające z pracy w nadgodzinach. Kto decyduje, którą podstawę przyjąć do obliczeń?
Decyzje w sprawie wydłużenia okresu branego do obliczenia wynagrodzenia urlopowego podejmuje osoba odpowiedzialna za rozliczenie pensji w firmie i zależy to od tego, czy pracownik ma zmienne składniki zarobków. Jeśli jego pensja waha się znacząco w poszczególnych miesiącach, lepiej przyjąć dłuższy okres do wyliczania wynagrodzenia urlopowego, aby uśrednić zarobki pracownika. Warto skonsultować taką decyzję z przełożonym. Nie trzeba wydawać specjalnego zarządzenia w tej sprawie.
Kiedy koniec funduszu świadczeń socjalnych
Z ostatnich zmian układu zbiorowego pracy przyjętego ?w naszej firmie wynika, że zakładowy fundusz socjalny został zlikwidowany z końcem maja tego roku. Tymczasem władze spółki wydały komunikat już w styczniu tego roku, że fundusz nie będzie tworzony. Czy prawidłowo?