Młodym Polakom będzie łatwiej o pracę i staż

Przybywa prywatnych inicjatyw, które mają ułatwić studentom i absolwentom pierwsze kroki na rynku pracy.

Publikacja: 04.06.2014 12:33

Młodym Polakom będzie łatwiej o pracę i staż

Foto: Fotorzepa/Danuta Matłoch

Liczba bezrobotnych młodych absolwentów wyższych uczelni,  która na koniec minionego roku (29,9 tys.) była najniższa od czterech lat, w tym roku ma szansę jeszcze się zmniejszyć. Także  dlatego, że przybywa skierowanych do nich ofert staży i praktyk, po których łatwiej jest zdobyć pracę.

Sprzyja temu zainteresowanie polityków problemami młodych – poczynając od poziomu Brukseli, a przechodząc na resorty pracy w krajach Unii – co już przełożyło się na dodatkowe pieniądze.

Portal ?z programem

Okazało się także, że wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi i ich problemy z wejściem na rynek pracy mogą też być dobrą okazją do biznesu, albo wykazania się społeczną odpowiedzialnością, czyli CSR. Na tych inicjatywach mogą skorzystać studenci i absolwenci, którzy dziś mają dużo więcej możliwości dotarcia do  staży i praktyk.

Wiele z nich można zdobyć w ramach różnego rodzaju akcji i konkursów, do których coraz chętniej włączają się pracodawcy. Wśród nadal dostępnych projektów jest Start do kariery –  program organizowany teraz w pięciu dużych miastach Polski, m.in. Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Wystartował z nim niedawno Gumtree.pl, serwis z bezpłatnymi ogłoszeniami, który w ten sposób postanowił uczcić swe 10-lecie na polskim rynku. Chętni do udziału w programie  mogą się rejestrować na specjalnej platformie rekrutacyjnej startdokariery.pl. W czerwcu będą mogli wziąć udział w warsztatach, gdzie pisania CV i listów motywacyjnych nauczą ich przedstawiciele znanych firm-partnerów programu. Partnerzy (na razie jest ich dziewięciu)  oferują też uczestnikom programu staże – co prawda nie wszystkim chętnym, ale tym, którzy najlepiej i w terminie wypełnią aplikacje dostępne na stronie akcji.

Ile przyjmą stażystów – na razie nie wiadomo. Olgierd Borówka z biura prasowego programu twierdzi, że część firm może zaoferować dodatkowe miejsca na stażu, jeśli napłynie dużo zgłoszeń od dobrze rokujących kandydatów.

Rynkowa nisza

Dostęp do staży i praktyk oraz ofert pracy dla początkujących pracowników ułatwiają dwa skierowane do młodych kandydatów portale. Jeden to działający już od kilku lat, ale ostatnio szerzej promowany Absolvent.pl – nastawiony głównie na krajowe oferty i łączący funkcje serwisu rekrutacyjnego z portalem społecznościowym. Drugi to niedawny debiutant,  Feender.com. specjalizujący się w ogłoszeniach z zagranicy.

Katarzyna Godlewska, współzałożycielka Absolvent.pl, liczy, że portal, gdzie obecnie do wyboru jest ok. 2 tys. ofert, stanie się pierwszym miejscem wyboru  dla młodych ludzi,  którzy szukają stażu, praktyki, programu menedżerskiego albo chcą się dowiedzieć, w jakich  firmach warto pracować. Jak dodaje, to nisza, której wcześniej nikt nie zagospodarował.  Bardzo perspektywiczna, gdyż coraz więcej pracodawców oferuje staże i programy rozwojowe dla studentów i absolwentów.

Portal umożliwi im też bezpośredni kontakt w realnym świecie – poprzez Absolvent Talent Days, targi pracy dla studentów i absolwentów połączone z dyskusjami z udziałem szefów znanych firm oraz poradami specjalistów.

Pierwsza edycja targów w marcu br. w Warszawie przyciągnęła ok. 80 pracodawców i kilka tysięcy kandydatów. Godlewska zapowiada, że kolejna będzie jeszcze większa, a Absolvent Talent Days pojawią się też w innych miastach.

Staż za granicą

Od kilku miesięcy młodzi Polacy mają też nowy sposób dotarcia do ofert staży i praktyk za granicę. Specjalizuje się w nich serwis rekrutacyjny Feender.com uruchomiony jesienią zeszłego roku (z dofinansowaniem z UE) przez dwóch absolwentów prawa i ekonomii z kilkuletnią praktyką w korporacjach. – Skoncentrowaliśmy się na niszy, która jeszcze nie była zagospodarowana. Coraz więcej osób szuka możliwości zdobycia doświadczenia na stażu za granicą – mówi Marcin Kotus, jeden z założycieli Feendera.

Twierdzi, że serwis, który w założeniu jest skierowany nie tylko do ogłoszeniodawców, ale i kandydatów z zagranicy, ma już ponad 2 tys. zarejestrowanych użytkowników. Ci zaś mają na razie do wyboru ponad 1,8 tys. ofert. Przede wszystkim ofert staży i praktyk, ale nie tylko.

Nie wszystkie oferty na Feender.com wiążą się też z wyjazdem za granicę – co druga pochodzi z polskich firm i dotyczy stażu albo pracy w kraju. – Dopiero zaczynamy, więc na razie staramy się pozyskać jak najwięcej ogłoszeń – wyjaśnia Marcin Kotus.

Jak podkreśla, portal zmienia też swój model biznesowy – rezygnuje np. z początkowego planu opłat abonamentowych dla kandydatów w przypadku polskich ofert.

Tych ofert powinno być teraz więcej także dzięki wspólnemu projektowi EFL – największej firmy leasingowej w Polsce oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) – Leasing Europejski. Praca dla młodych".

Premia dla pracodawcy

W ramach europejskiej inicjatywy Jobs for Youth (JfY), czyli „Praca dla Młodych", EBI przekazał w tym roku do EFL już 150 mln euro na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jak wyjaśnia prezes EFL Radosław Kuczyński „Leasing Europejski. Praca dla młodych" premiuje  firmy, które zatrudniają lub przyjmują na staże młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat. Konkretnie tych pracodawców, którzy w ostatnich sześciu miesiącach zatrudnili (i nadal zatrudniają) przynajmniej jedną osobę w tym wieku albo oferują kształcenie zawodowe, staże czy programy szkoleniowe dla uczniów i studentów.

Zachęta wydaje się skuteczna, bo od lutego do maja w ramach projektu „Leasing Europejski. Praca dla młodych" EFL zawarł z przedsiębiorcami ponad 1,5 tys. umów leasingowych.

Liczba bezrobotnych młodych absolwentów wyższych uczelni,  która na koniec minionego roku (29,9 tys.) była najniższa od czterech lat, w tym roku ma szansę jeszcze się zmniejszyć. Także  dlatego, że przybywa skierowanych do nich ofert staży i praktyk, po których łatwiej jest zdobyć pracę.

Sprzyja temu zainteresowanie polityków problemami młodych – poczynając od poziomu Brukseli, a przechodząc na resorty pracy w krajach Unii – co już przełożyło się na dodatkowe pieniądze.

Pozostało 91% artykułu
Poszukiwanie pracy
Rewolucja na rynku pracy? Ponad połowa Polaków myśli o nowej branży
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Poszukiwanie pracy
Trzeba zrobić dobre wrażenie na rekruterze i przyszłym szefie
Poszukiwanie pracy
Firmy mocniej wciskają hamulec rekrutacji
Poszukiwanie pracy
Drożyzna skłania Polaków do szukania dorywczej pracy
Poszukiwanie pracy
Słabnąca koniunktura gospodarcza nie sprzyja rekrutacji
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości