– Mamy coraz więcej zleceń na opracowanie CV czy przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej. Coraz więcej osób szuka też porad w planowaniu kariery w związku ze zmianą pracy – mówi Beata Kapcewicz, prezes firmy doradczej ArchitekciKariery.pl. I ona, i eksperci Antal International zwracają jednak uwagę na pułapki, które przy tej okazji mogą zaszkodzić w karierze. Poniżej kilka wskazówek, jak sprawić, aby zmiana pracy była udana.
1. Nie ulegaj emocjom.
Trudny okres w pracy czy kłótnia z szefem nie powinny stać się powodem do pochopnych działań – twierdzą specjaliści Antal International. Według nich nieprzemyślana decyzja o odejściu z pracy to problem sporej części kandydatów. Jak podkreśla Joanna Kuzioła, menedżer w Antal International, wiele osób ma problem z komunikacją swych potrzeb – zbyt długo zwlekają z próbą zmiany np. zakresu obowiązków czy zespołu, który im nie odpowiada. Zamiast porozmawiać o tym z szefem, trwają w poczuciu narastającej frustracji, do czasu, gdy mają już dość i emocjonalnie składają wypowiedzenie, nie mając żadnej alternatywy.
2. Przygotuj pomost do nowej pracy.
– Lepiej nie zamykać za sobą drzwi, dopóki nie zbudujemy sobie pomostu do drugiej pracy – podkreśla Beata Kapcewicz. Można zaryzykować wypowiedzenie, nie mając zapewnionego nowego zajęcia, ale tylko wtedy gdy jesteśmy dobrze widoczni na rynku pracy. W tym celu co najmniej trzy miesiące (a najlepiej pół roku) wcześniej trzeba zacząć odświeżać sieć zawodowych kontaktów i zadbać o swój wizerunek – w tym o profesjonalny profil na biznesowych portalach społecznościowych. Warto uczestniczyć w branżowych konferencjach i budować relacje z rekruterami.
3. Przemyśl swoje motywacje.
Warto się zastanowić, czy chcemy rozstać się z firmą, czy może doskwiera nam obecny zakres obowiązków, brak możliwości rozwoju. W tym drugim przypadku warto przed rozpoczęciem poszukiwań nowego zajęcia porozmawiać z szefem – być może jest szansa na zmiany (w tym podwyżkę) w obecnej firmie. Beata Kapcewicz radzi, by rozpoczynając poszukiwania nowej pracy, przemyśleć także, w jakich firmach i branżach nasze kompetencje i doświadczenie będą atrakcyjne.
4. Zadbaj o dyskrecję.
Dopóki nie podejmiemy ostatecznej decyzji o zmianie, lepiej nie opowiadać o planach szefowi i kolegom. Co prawda wiele zależy od relacji z przełożonym (niekiedy może udzielić cennych rad). Jednak brak dyskrecji może nas kosztować utratę zaufania i dobrych relacji – ostrzega Anna Piotrowska-Banasiak, menedżer w Antal International (nie wspominając o utracie twarzy, jeśli planowana zmiana się nie powiedzie). Jak dodaje, poszukując nowej pracy, lepiej nie korzystać ze służbowego komputera czy e-maila i nie zamieszczać informacji o poszukiwaniach na portalach społecznościowych. Przydaje się zaś kontakt z wyspecjalizowanym w danej branży rekruterem, który zapewnia poufność.