Do tego tematu powracają w piątek obie wiodące gazety opiniotwórcze – „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) i „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
„Niemieckie zbrodnie poróżniły tych, którzy przeżyli (wojnę)” – pisze Konrad Schuller w FAZ, nawiązując do sporu o ustawę między Izraelem a Polską. Punktem wyjścia dla jego rozważań jest zbrodnia popełniona przez Niemców na polskiej rodzinie Ulmów ukrywającej Żydów w Markowej. Dziennikarz FAZ opisuje egzekucję Józefa i ciężarnej Wiktorii oraz ich sześciorga dzieci, a także ukrywanych przez nich Żydów.
Powołując się na przechowywane w Yad Vashem świadectwo ukrywającego się w innej polskiej rodzinie Yehuda Erlicha, Schuller zaznacza, że następnego ranka po zamordowaniu Ulmów w sąsiedztwie znaleziono 24 zabitych Żydów – „zapewne ofiar innych polskich rodzin”, które ze strachu przed represjami stały się „z osób udzielających pomocy mordercami”.
Dziennikarz FAZ zaznacza, że wśród Żydów, którzy przeżyli Holokaust, są „tacy, którzy zostali uratowani przez Polaków, oraz tacy, ktorzy zostali zdradzeni”. „Dla zdradzonych nie do zaakceptowania jest wszystko to, co wygląda na próbę wybielenia Polaków” - pisze Schuller.
Rozliczenia po 1989 roku