Funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, wykonujący czynności rozpoznawczo-operacyjne, będą mogli działać pod zmienioną tożsamością. To zdaniem byłych szefów służb specjalnych otwiera niezwykłe i niebezpieczne możliwości przed tą służbą, która dotychczas zajmowała się ochroną fizyczną najważniejszych osób w państwie.  - To furtka dla operacji typu Lepper - mówi jeden z funkcjonariuszy ABW.

O tym że SOP-owcy zajmujący się bezpieczeństwem prezydenta, marszałków i premiera będą mogli - jak funkcjonariusze służb specjalnych - działać m.in. pod fikcyjnym nazwiskiem - głosi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wynika z niego, że w SOP powstała komórka, która będzie wydawać fałszywe dokumenty, którymi posługiwać się będzie „zalegendowany” funkcjonariusz prowadzący czynności operacyjno-rozpoznawcze. 

- Rozporządzenie będzie dawać możliwości występowania i dalszego posługiwania się tzw. długą legalizacją. To sugeruje, iż nie chodzi tutaj tylko o legalizacyjne legitymacje służbowe. To sugeruje złożone przyszłe działania o statusie działań przykrywkowych, stosowanych przez policję i CBŚ - mówi nam były szef służb specjalnych. Jakie np. były podstawą do tzw. afery gruntowej z 2006 r., w której służby zarzuciły sieć na ówczesnego wicepremiera Andrzeja Leppera? CBA preparowała dokumenty, podstawiała agentów jako biznesmenów a celem politycznym było obalenie rządzącej koalicji z PiS i LPR.

Wydanie dokumentów fałszywych musi mieć uzasadnienie, wniosek będzie także zawierał „określenie okoliczności, w jakich dokument będzie wykorzystywany”. Wygląda na to, że fałszywki dla działającego pod przykryciem SOP-owca będą wydawane nie tylko przez ograny państwa (np. paszport), ale także przez samorządy (np. prawo jazdy czy dowód).

Po co SOP-owcy mieliby pracować pod fałszywą tożsamością i w jakich przypadkach?  - Będą przenikać w otoczenie osoby ochranianej - mówi nam były BOR-owiec. Może to wyglądać tak, że fałszywy SOP-owiec będzie leciał w grupie gości z prezydentem Andrzejem Dudą do USA z zadaniem „ściągania” informacji pojawiających się „wokół”.

Jeśli będą one nieprzychylne, „wywrotowe”, osobę, która je wygłasza, SOP usunie z otoczenia prezydenta. SOP-owcy będą mogli także udawać demonstrantów, którzy przyjechali na spotkanie z premierem. To oczywiście hipotezy.

- To niebezpieczne narzędzie i nie widzę uzasadnienia by go w tej służbie stosować - ocenia jeden z naszych rozmówców.

Dotychczas działania „pod przykryciem” wykonywali wyłącznie funkcjonariusze służb specjalnych - CBŚ, ABW czy CBA. - To najtrudniejsza i najniebezpieczniejsza część pracy służb specjalnych - wskazuje Marek Opioła, poseł PiS i szef komisji do służb specjalnych.

W SOP, która zastąpiła BOR powstała komórka do prowadzenia czynnos´ci operacyjno-rozpoznawczych, a więc zakładania podsłuchów, śledzenia, analizy poczty elektronicznej. - Pracują w niej sami były CBŚ-owcy i funkcjonariusze wydziału terroru KSP - zdradza nam jeden z rozmówców. Argument na rzecz takich uprawnień dała rządowi afera taśmowa. Ujawniła ona jak iluzoryczna była ochrona BOR najważniejszych osób w państwie - restauracja była sprawdzana pod kątem kontrwywiadowczym przez funkcjonariuszy BOR, ale urządzenie nagrywające wnosili kelnerzy w wazonie.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Czy teraz w roli kelnerów „pracować” będą funkcjonariusze SOP? - Będą mogli podszywać się pod inne służby, używać fikcyjnych danych do kupowania mieszkań, samochodów operacyjnych - wylicza nam ekspert ds. pracy operacyjnej podkreślając, że to „pomysł nieracjonalny”. - Dzięki czynnościom operacyjno-rozpoznawczym minister spraw wewnętrznych będzie też gromadzić wiedzę o VIP-ach. Kolejny rząd będzie chętnie z takiej wiedzy korzystał - wskazuje jeden z byłych szefów służb.
Marek Biernacki, poseł i były koordynator ds. służb specjalnych rządu PO-PSL przypomina, że żadna służba ochronna na świecie nie ma takich uprawnień. - Amerykański Secret Service je ma, ale tylko do ścigania przestępstw finansowych dotyczących wytwarzania i obrotu fałszywymi pieniędzmi i kartami płatniczymi, a nie do ochrony prezydenta - podkreśla Biernacki.