Reklama
Rozwiń

Holandia zawsze ma swojego radykała

Mamy tu do czynienia ze spektakularnym starciem obrońcy liberalnej Europy z jej zagorzałym krytykiem.

Publikacja: 23.05.2019 19:21

Thierry Baudet

Thierry Baudet

Foto: AFP

Holandia to pierwszy, obok Wielkiej Brytanii, kraj UE, w którym odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wyniki poznamy dopiero w niedzielę wieczorem, gdy zamknięte zostaną lokale wyborcze we wszystkich 28 państwach. To kraj o bardzo rozdrobnionej scenie politycznej – obecnie w rządzie są aż cztery partie. Ale wiadomo, że te wybory to pojedynek między dwoma politykami: Markiem Ruttem i Thierrym Baudetem.

Ten pierwszy to polityk liberalnej VVD, na stanowisku premiera już drugą kadencję, od 2010 r. Naprzeciwko niego staje właściwie nowicjusz. Thierry Baudet zaistniał dopiero w 2016 r., gdy jego Forum na rzecz Demokracji (wtedy jeszcze organizacja, a nie partia) przeprowadziło udaną kampanię, której celem było zorganizowanie referendum w sprawie ratyfikacji porozumienia stowarzyszeniowego UE–Ukraina. Ostatecznie go nie zablokował, ale stał się znany opinii publicznej jako wielki przeciwnik rozszerzania UE na wschód. I jako przyjaciel Rosji. Ale to tylko niektóre z cech charakterystycznych wschodzącej gwiazdy europejskiego populizmu. Można już powiedzieć, że zdetronizował Geerta Wildersa, lidera Partii Wolnościowej, który z kolei zainaugurował swój projekt polityczny w 2004 r., dwa lata po zabójstwie innego polityka skrajnej prawicy Pima Fortuyna.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Ernest Wyciszkiewicz: Strzegąc prawdy o Wołyniu, bronimy bezpieczeństwa Polski
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Polska powstrzymuje Niemcy. Kulisy międzynarodowej wojny na granicy
Polityka
Posłanka odchodzi z partii Hołowni. Polska 2050: To jest prawdziwa geneza decyzji
Polityka
„Rzecz w tym”: Europa w kryzysie granic – Jerzy Buzek o migracjach, populizmie i przyszłości Unii
Polityka
Rekonstrukcja rządu się opóźni. Czy zdążą przed zaprzysiężeniem Karola Nawrockiego?