Dyplomaci piszą w sprawie osób LGBT

Przedstawiciele państw i organizacje międzynarodowe we wspólnym liście apelują o szacunek dla mniejszości seksualnych.

Publikacja: 28.09.2020 21:00

Dyplomaci piszą w sprawie osób LGBT

Foto: AFP

„Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami” – czytamy we wspólnym liście otwartym 50 oficjalnych przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych, którzy stanęli w obronie społeczności LGBT w Polsce. O apelu poinformowała w niedzielny wieczór ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher: „Prawa człowieka to nie ideologia – są one uniwersalne. 50 ambasadorów i przedstawicieli się z tym zgadza”. Sygnatariusze listu podkreślają potrzebę wspólnej pracy na rzecz tolerancji i akceptacji.

Społeczności LGBT bronił również wcześniej kandydat na prezydenta USA Joe Biden: „Powiem jasno. Prawa LGBTQ+ to prawa człowieka. Na strefy wolne od LGBTQ+ nie ma miejsca w Unii Europejskiej ani nigdzie na świecie”.

Z kolei w 2019 r. prezydent USA Donald Trump w związku z obchodami Miesiąca Dumy LGBT solidaryzował się z osobami LGBT, które „mieszkają w dziesiątkach krajów na całym świecie, które karzą, więżą, a nawet wykonują egzekucje osób z powodu ich orientacji seksualnej”.

Do listu ambasadorów odniósł się premier Mateusz Morawiecki. – Zgadzam się z listem ambasadorów, że szacunek należy się każdej osobie. A zupełnie nie zgadzam się, że w Polsce są osoby, którym ten szacunek jest odbierany – powiedział podczas konferencji prasowej.

Na wpis ambasador Mosbacher odpowiedział z kolei Joachim Brudziński, jeden z najbliższych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który będąc szefem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, pisał: „Polska bez LGBT jest najpiękniejsza”.„My w Polsce również się zgadzamy. Dlatego z nadzieją czekamy na kolejny list, tym razem w obronie mordowanych chrześcijan, zamykanych w więzieniach działaczy #ProLife, wyrzucanych z pracy i prześladowanych ludzi cytujących Biblię, ludzi poddawanych wbrew swej woli eutanazji” – napisał teraz europoseł.

Uchwały anty-LGBT podjęło w Polsce kilkanaście gmin. Dwie z nich zakwestionowały sądy, wszystkie krytykuje Parlament Europejski.

W lipcu Komisja Europejska poinformowała, że sześć polskich miast, które podjęło uchwały, zostało odrzuconych w procesie rozpatrywania wniosków o unijne granty. Minister sprawiedliwości przyznał „wolnej od ideologii LGBT” gminie Tuchów 250 tys. zł, mimo że się o to nie starała.

Polityka
Ukrainiec ucieka przed poborem. Lawina wniosków o ochronę międzynarodową
Polityka
Zajączkowska-Hernik: Konfederacja będzie bronić obrotu gotówkowego
Polityka
Trzecia Droga przekłada termin prezentacji list wyborczych. Hołownia wskazał powód
Polityka
Obajtek odpowiada na wpis Tuska: Po ile dziś w Polsce paliwo?
Polityka
Sondaż CBOS: Gwałtowny spadek poparcia dla KO
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?