Terlecki: Nie będziemy się w kółko zajmować problemami koalicjantów

- Na razie się nie spodziewamy - tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział na pytanie czy według niego z rządu odejdą politycy Porozumienia, którzy zostali usunięci z tej partii i utracili jej rekomendacje do zasiadania w rządzie.

Aktualizacja: 19.02.2021 14:55 Publikacja: 19.02.2021 11:14

Terlecki: Nie będziemy się w kółko zajmować problemami koalicjantów

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

arb

Dwa tygodnie temu z Porozumienia usunięto Kamila Bortniczuka i Adama Bielana. Wcześniej doszło do zawieszenia Bielana w prawach członka partii.

Obaj usunięci z Porozumienia politycy uważają tę decyzję za nieważną ponieważ - w ich ocenie - zarząd partii został jesienią 2020 roku poszerzony niezgodnie ze statutem, a sam Jarosław Gowin, przewodniczący ugrupowania, w istocie nie jest już prezesem Porozumienia od 2017 roku, gdyż jego trzyletni mandat na tym stanowisku nie został przedłużony.

W piątek lider Porozumienia Jarosław Gowin złożył wniosek o usunięcie z ugrupowania 8 członków - a sąd koleżeński przychylił się do tego wniosku. Wśród wykluczonych z partii są: wiceszef resortu do spraw funduszy i polityki regionalnej Jacek Żalek, minister w KPRM ds. samorządu terytorialnego Michał Cieślak i wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Porozumienie wycofało rekomendacje do zasiadania w rządzie przez tych polityków i oczekuje ich odwołania z rządu. Jednak - jak wynika z nieoficjalnych informacji - zgody na ich dymisje nie wyraził Jarosław Kaczyński.

Z Porozumienia wyrzucono również: Włodzimierza Tomaszewskiego, Karola Rabendę, Magdalenę Błeńską, Pawła Skotarka, Andrzeja Walkowiaka.

W poniedziałek pojawiła się informacja, że Bielan zażądał przekazania mu przez Jarosława Gowina siedziby, dostępów do kont bankowych oraz dokumentacji partii.

- Dzisiaj zbiera się prezydium Komitetu Politycznego PiS i będzie o tym rozmawiać - mówił Terlecki pytany o kwestię zasiadania w rządzie byłych już polityków porozumienia.

- Nasi koalicjanci muszą mieć świadomość, że w sytuacji nasilającej się znowu pandemii, ale także wtedy, gdy chcemy przedstawić założenia naszego programu gospodarczego na najbliższe miesiące, nie będziemy się w kółko zajmować ich problemami. Najwyższy czas, żeby się te ich problemy skończyły - dodał Terlecki.

Rzecznik Porozumienia, Jan Strzeżek, pytany o te słowa odparł, że Porozumienie "wycofało w zeszły piątek rekomendacje dla Gryglasa, Cieślaka i Żalka". - To nie są już nasi ministrowie, być może są to ministrowie PiS - stwierdził. Wcześniej Strzeżek mówił, że jeśli byli politycy Porozumienia pozostaną w rządzie, należy ich traktować jako ministrów "z puli" PiS lub Solidarnej Polski - co wiązałoby się z koniecznością powołania do rządu nowych wiceministrów z Porozumienia.

- My naszą sytuację unormowaliśmy, Adam Bielan stara się rozbijać obóz Zjednoczonej Prawicy, ale mu się to nie uda. Adam Bielan prawicy nie rozbije - dodał Strzeżek odnosząc się do słów Terleckiego.

Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Krzysztof Bosak: Sztab Nawrockiego kopiuje wręcz nasze hasła. Oby traktowali to poważnie