Minister rodziny, pracy i usług socjalnych Zehra Zumrut Selcuk uzasadniła w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że w Turcji prawa kobiet są wystarczająco chronione  przez krajowe prawodawstwo, "zwłaszcza Konstytucję".

Selcuk zapewniła też, że turecki system prawny jest dostatecznie silny u dynamiczny, by w zależności od potrzeb wprowadzać do niego modyfikacje.

Minister rodziny podkreśliła, że ??przemoc wobec kobiet jest zbrodnią przeciwko ludzkości i że Turcja będzie zdecydowanie kontynuować walkę z przemocą zgodnie z zasadą „zerowej tolerancji”.

Turcja jest pierwszym krajem, który w 2011 roku ratyfikował konwencję Rady Europy przyjętą w Stambule. Ma na celu zapobieganie przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej, oraz położenie kresu bezkarności sprawców.

Śladami Turcji podąża Polska, która również zamierza wypowiedzieć Konwencję, argumentując, że narusza ona Konstytucję i stanowi zagrożenie dla tradycyjnej polskiej rodziny.

Polska podpisała Konwencję Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej w 2012 roku, ratyfikowała ją w 2015.