Zełenski: Liderzy NATO potwierdzili, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu

"Liderzy NATO potwierdzili, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu i że Plan Działań na rzecz Członkostwa jest integralną częścią procesu uzyskania członkostwa" - oświadczył po szczycie NATO prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odnosząc się do tej kwestii prezydent USA Joe Biden ocenił, że Ukraina wciąż musi walczyć z korupcją i spełnić inne kryteria.

Aktualizacja: 15.06.2021 06:18 Publikacja: 14.06.2021 17:32

Zełenski: Liderzy NATO potwierdzili, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu

Foto: PAP/EPA

zew

W poniedziałek w Brukseli odbył się jednodniowy szczyt NATO. W składającej się z 79 punktów deklaracji końcowej przywódcy państw członkowskich potwierdzili poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy "w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach" oraz zapewnili, że nie uznają aneksji Krymu przez Rosję.

Czytaj także:
Duda: Biden zna sprawy naszej części Europy. Cieszę się
Szczyt NATO: Odwet militarny w przypadku ataku z kosmosu

"Ponawiamy decyzję podjętą na szczycie w Bukareszcie w 2008 r., że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu z Planem Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan, MAP) jako integralną częścią tego procesu" - czytamy w deklaracji, w której zaznaczono, że Ukraina powinna wykorzystać wszystkie mechanizmy dostępne w ramach Komisji NATO-Ukraina (NUC), by zrealizować reformy związane z jej aspiracjami do członkostwa w NATO i wdrożyć standardy Sojuszu.

Dokument stwierdza też, że kluczowe znaczenie dla Ukrainy będą miały szeroko zakrojone reformy, w tym walka z korupcją i decentralizacja.

O przedstawienie Ukrainie Planu Działań na rzecz Członkostwa apelował w ostatnim czasie Wołodymyr Zełenski.

"Z zadowoleniem przyjmuję zrozumienie przez partnerów z państw NATO wszelkich ryzyk i wyzwań, przed którymi stoimy" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy.

"Liderzy NATO potwierdzili, że Ukraina będzie członkiem Sojuszu i że MAP jest integralną częścią procesu uzyskania członkostwa" - dodał oceniając, że Ukraina "zasługuje na należne docenienie jej roli w zapewnianiu bezpieczeństwa euroatlantyckiego".

Do kwestii Ukrainy odniósł się na konferencji prasowej w poniedziałek wieczorem prezydent USA Joe Biden. - Jako sojusznicy wspieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy - powiedział.

Amerykański przywódca został zapytany o stanowisko Ukrainy, która domaga się czytelnego sygnału w sprawie Planu Działań na rzecz Członkostwa. Odnosząc się do ewentualnego przystąpienia Ukrainy do MAP Biden stwierdził: - To zależy, czy spełnią kryteria. Faktem jest, że wciąż muszą walczyć z korupcją, że wciąż muszą spełnić inne wymagania, by dostać się do MAP.

Dodał, że kwestia pozostaje otwarta.

- W międzyczasie zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Ukraina była w stanie oprzeć się rosyjskiej agresji - powiedział.

Biden zastrzegł, że decyzja o tym, czy Ukraina będzie mogła stać się częścią NATO nie zależy od niego, lecz od Sojuszu.

Polityka
Czy Donald Trump podpisze się pod nowymi sankcjami wobec Rosji?
Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne