Premier: skończyła się taryfa ulgowa

Gabinet Donalda Tuska dokonał podsumowania dwóch lata działalności rządu. W konferencji uczestniczyli członkowie rządu, eksperci, organizacje pozarządowe oraz samorządowcy.

Aktualizacja: 20.11.2009 19:21 Publikacja: 20.11.2009 10:16

Premier: skończyła się taryfa ulgowa

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Premier konferencję zaczął od stwierdzenia, że "taryfa ulgowa" dla rządu już dawno się skończyła. Zapowiedział, że w ramach kilkunastu paneli dyskusyjnych rząd chce "mówić o faktach", pozostawiając ocenę dokonań koalicji i opinii publicznej. Przyznał też, że oczekiwania wobec PO-PSL po wyborach parlamentarnych w 2007 roku były oczekiwaniami "na dużą skalę". - To wszystko każe mi dzisiaj przypuszczać, że jesteśmy oceniani i obserwowani bardzo wnikliwie - dodał.

[srodtytul]Autostrady - będą[/srodtytul]

- W ciągu tych czterech lat na pewno zbudujemy więcej autostrad i dróg ekspresowych, prawie dwa razy więcej niż przez całe poprzednie dwadzieścia lat. My wiemy, że to już jest zrobione - powiedział Tusk.

Jak zaznaczył, rządowi udało się "wyczyścić" to, co blokowało budowę dróg i autostrad, a z czym poprzednicy nie potrafili sobie poradzić. Kluczem - podkreślał - było przejrzenie przepisów i ograniczenie uciążliwych procedur.

[srodtytul]Czas spełnionych obietnic[/srodtytul]

Rząd spełnił wszystkie obietnice sprzed dwóch lat związane z tym, jak będą wydawane pieniądze z programów europejskich - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. W 2011 r. wszystkie środki, jakie Polska może wykorzystać w latach 2007-2013, będą już zakontraktowane, a administracja zajmie się ich rozliczaniem.

Do tej pory resort wypełnił wszystkie zadania które sobie postawił - zamknął stary budżet środków unijnych na lata 2004-2006 i efektywnie wykorzystuje pieniądze na lata 2007-2013. Bieńkowska przypomniała, że do tej pory na realizację projektów unijnych na lata 2007-2013 wydano 15,7 mld zł.

[srodtytul]Porażką weto do ustawy o przekształceniu szpitali[/srodtytul]

Nie przekonałam prezydenta do ustawy o przekształceniu szpitali, to moja porażka - mówiła minister zdrowia Ewa Kopacz, podsumowując dwa lata kierowania resortem. Wśród głównych osiągnięć swojego ministerstwa Kopacz wymienia utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta i wprowadzenie koszyka gwarantowanych świadczeń medycznych.

Rząd przedstawił odpowiedź na prezydenckie weto w postaci tzw. planu B, czyli programu zakładającego wsparcie finansowe dla samorządów przekształcających szpitale.

[srodtytul] "Od transformacji do modernizacji"[/srodtytul]

W trakcie dwudniowej konferencji ("Od transformacji do modernizacji") zaplanowano 19 paneli dyskusyjnych, w których udział weźmie dwa tysiące osób. Wśród gości z zagranicy będzie przedstawiciel Banku Światowego.

Główny panel dyskusyjny będzie poświęcony gospodarce. Jednym z pierwszych prelegentów będzie minister finansów Jan Vincent Rostowski.

Panele mają trwać około półtorej godziny, wszystkie będą przebiegać według określonego schematu: na początku krótki wstęp przedstawiciela rządu, a potem dyskusja z ekspertami. Do każdego panelu zaproszono od 7 do 15 prelegentów.

[ramka][b]16 listopada[/b] minęły dwa lata od powołania rządu Donalda Tuska. Premier 23 listopada 2007 roku wygłosił [b]najdłuższe w wolnej Polsce expose[/b], przemawiał ponad 3 godziny. Zapowiedział, że mottem działalności jego gabinetu będzie "zaufanie" . [/ramka]

Polityka
Mentzen kosi na kanale: miliony wyświetleń, suty zarobek
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Polityka
Poświadczenie bezpieczeństwa dla Nawrockiego mimo negatywnej rekomendacji
Polityka
Karol Nawrocki poddał się testom na obecność narkotyków
Polityka
Błażej Poboży: Kluczowe znaczenie ma hasło „Byle nie Trzaskowski”
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Polityka
Trzaskowski czy Nawrocki. Ilu wyborców wyklucza zagłosowanie na jednego z kandydatów
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont