PiS uważa, że przyjęte przez Sejm i podpisane przez prezydenta ustawy zdrowotne „otwierają szeroko bramę" do prywatyzacji służby zdrowia. To przede wszystkim było powodem złożenia wniosku o wotum nieufności.
Pozostałe ugrupowania opozycyjne podchodziły do wniosku PiS niechętnie. – Liczyłam na poważną dyskusję na temat służby zdrowia. Ale to jest wyjątkowo słaby wniosek, a podana argumentacja nie jest przekonująca – mówiła Elżbieta Streker-Dębińska z SLD.
Na późniejszej konferencji zapowiedziała, że Sojusz nie będzie głosował w sprawie wniosku.
Polska Jest Najważniejsza postanowiła wstrzymać się od głosu. Reprezentujący ugrupowanie Andrzej Sośnierz tłumaczył, że problemy służby zdrowia pozostają nierozwiązane: pacjent nie jest w stanie w rozsądnym czasie uzyskać pomocy. – Równocześnie na tle rządu wykazującego dużą bierność resort zdrowia wyróżnia się aktywnością – argumentował.
Marian Filar z SD deklarował, że będzie głosować przeciwko wnioskowi. – Wotum nieufności to znak, że do kogoś nie mam zaufania. Do pani minister Kopacz zaufanie mam tak duże, że nawet kupiłbym od niej samochód – podkreślał.