W poniedziałek do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafił wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o rozpoczęcie prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji antyprzemocowej. Według ministra i polityków Solidarnej Polski konwencja ma charakter ideologiczny, wprowadza pojęcie tzw. płci społeczno-kulturowej, a standardy walki z przemocą wobec kobiet są już zapewnione w polskim prawie.

– To nie są gry polityczne i partyjne. Chcemy dotrzymać słowa, które daliśmy pięć lat temu wyborcom. Nie wyobrażam sobie, żeby Zjednoczona Prawica zaprzeczyła własnej tożsamości. Obroną tradycyjnej polskiej rodziny zmobilizowaliśmy wyborców, co przełożyło się na sukces Andrzeja Dudy. Konwencja będzie wypowiedziana – zapewnia Janusz Kowalski z Solidarnej Polski, wiceminister aktywów państwowych.

– Jarosław Kaczyński wypowiadał się przeciwko gender i stawał w obronie rodziny, więc oczywiste jest, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy mówi jednym głosem ws. wypowiedzenia konwencji – deklaruje minister i przypomina, że również wicepremier Jadwiga Emilewicz z Porozumienia Jarosława Gowina wypowiedziała się przeciwko konwencji.

Oficjalnie decyzja w rządzie nie zapadła.

Spór o rekonstrukcję

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera, mówi „Rz": – Decyzja ws. konwencji nie zapadła, a rekonstrukcja rządu prawdopodobnie będzie we wrześniu. Przedstawiciele partii muszą zdecydować, czy liczba przypadających im ministerstw ulegnie pomniejszeniu. Analizujemy sytuację.

Poseł PiS blisko współpracujący z Jarosławem Kaczyńskim potwierdza, że odchudzenie rządu jest przesądzone i każda z partii tworzących ZP straci proporcjonalnie pewną liczbę ministerstw. Partia Ziobry chce połączenia Ministerstwa Klimatu z Ministerstwem Środowiska w jeden resort, na którego czele miałby stanąć Michał Woś. – Jest przerost administracji. Maląg nie ogarnia, minister sportu ma nawet problemy z wystąpieniami publicznymi, nazwiska minister od funduszy unijnych nie znam nawet ja, a minister finansów nie ma wyższego wykształcenia. „Opcja bankowa" idzie w stronę „Ciepłej wody w kranie 2". SP na to się nie zgodzi – mówi „Rz" jeden z prominentnych polityków obozu władzy.

Przemoc domowa

– To zabawa Ziobry z Kaczyńskim w ciuciubabkę. Kwestia konwencji jest elementem nacisku na Kaczyńskiego. Pytanie, co Ziobro wynegocjuje u prezesa PiS. Czy zachowa resorty dla Solidarnej Polski, wzmocni się i zapewni swoim ludziom nowe miejsca w spółkach Skarbu Państwa, czy zostanie wicepremierem? Fakty są takie, że gdyby chodziło tylko o konwencję, to mogli ją wypowiedzieć przez ostatnie cztery lata, a tego nie zrobili – mówi „Rz" politolog prof. Antoni Dudek.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Z danych KG Policji wynika, że w 2019 r. odnotowano 74 313 przypadków przemocy w domu. Dotknęła ona 88 032 osób, w tym ponad 65 tys. kobiet i ponad 12 tys. dzieci. – Porównując statystyki polskie i szwedzkie, można zauważyć, że w tym drugim kraju jest ich więcej. Tam przypadki przemocy domowej zgłasza się częściej. Ale też wpływają skargi, które w Polsce potraktowane byłyby jako zbyt błahe – mówi „Rz" karnistka prof. Teresa Gardocka.

Nieoficjalnie mówi się, że przemoc domowa dotyka ok. 250 tys. osób rocznie. Prof. Gardocka podkreśla, że choć przepisy w Polsce są, to wypowiedzenie konwencji stambulskiej spowodowałoby, że zniknąłby nad nimi aparat kontroli międzynarodowej. Z kolei Urszula Nowakowska, szefowa Centrum Praw Kobiet, zwraca uwagę, że uchwalenie części przepisów m.in. tych dotyczących izolowania sprawcy to efekt zobowiązań, jakie na Polskę nakłada właśnie konwencja stambulska.