Roman Giertych o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy: Nie idźcie tam!

"Każdy kto będzie uczestniczył w Zgromadzeniu Narodowym, gdzie zaprzysięgnie się Andrzej Duda, tym samym uzna, że można poważnie traktować przysięgę na Konstytucję człowieka, który ją wielokrotnie łamał" - uważa mecenas Roman Giertych.

Aktualizacja: 04.08.2020 11:23 Publikacja: 04.08.2020 11:15

Roman Giertych

Roman Giertych

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Na 6 sierpnia zwołane zostało Zgromadzenie Narodowego. Przysięgę złoży prezydent Andrzej Duda. Część polityków opozycji zapowiedziała, że nie będą uczestniczyć w wydarzeniu w Sejmie.

W czwartek podczas zaprzysiężenia prezydenta zabraknie m.in. byłych prezydentów Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego. Nie pojawią się również m.in. Ewa Kopacz, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz i Radosław Sikorski. We wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował PAP, że nie będzie go tego dnia w Warszawie.

Czytaj także: Donald Tusk o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy: Powinni zachować powagę

Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak, rywale Andrzeja Dudy z pierwszej tury wyborów. Obecny będzie również były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

O bojkot uroczystości apeluje Roman Giertych. 

"Każdy kto będzie uczestniczył w ZN, gdzie zaprzysięgnie się PAD tym samym uzna, że można poważnie traktować przysięgę na Konstytucję człowieka, który ją wielokrotnie łamał" - napisał mecenas. W jego ocenie o ważności wyborów zdecydowała "grupa osób, która nie stanowi Sądu Najwyższego".

"W kampanii PiS użyło środków publicznych ( przede wszystkim przekazanych na TVP 2 miliardów złotych) do uzyskania wielokrotnej przewagi finansowej nad opozycją, czym złamało podstawową zasadę równości. PiS prawidłowo nie ogłosiło stanu nadzwyczajnego, co przesunęłoby wybory na jesień lub wiosnę" - wymienia Giertych.

"Mam świadomość, że R. Trzaskowski otrzymał matematycznie mniej głosów niż PAD i że świat oraz instytucje naszego Państwa uznają A. Dudę za Prezydenta RP. Lecz czym innym jest uznanie faktów dokonanych, a czym innym jest tworzenie tych faktów. Mam również świadomość, że PiS dysponuje quorum na ZN potrzebnym w świetle par. 9 Regulaminu ZN i w zw. z art. 190 Regulaminu Sejmu do zatwierdzenie protokołu ZN z zaprzysiężenia, nie zmienia to jednak tego, że mamy prawo oczekiwać świadectwa realnej opozycyjności, a nie postawy ocierającej się o koncesyjność" - uważa mecenas. "Nie idźcie tam!" - apeluje.

Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne