Waszyngton wymusza cięcia w programach pomocowych dla imigrantów

Administracja Donalda Trumpa prowadzi antyimigracyjną politykę. Ma to teraz wpływ na działania stanów rządzonych przez demokratów.

Publikacja: 23.05.2025 04:13

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Kevin Lamarque

Korespondencja z Nowego Jorku

Nieudokumentowani imigranci nie kwalifikują się w USA do federalnych świadczeń, choć większość z nich płaci podatki i miliardami dolarów zasilają federalny fundusz ubezpieczeń społecznych oraz emerytalnych.

Stąd część stanów rządzonych przez Partię Demokratyczną od lat oferuje programy pomocowe dla mało zarabiających imigrantów z nieuregulowanym statusem, bo stanowią oni podstawę rynku pracy w wielu sektorach lokalnej gospodarki.

Przykładowo w Kalifornii dziecko, które nie ma uregulowanego statusu imigracyjnego, może bezpłatnie iść do lekarza, potem płacić zniżkową stawkę za studia na stanowej uczeni – tak jak ich amerykańscy rówieśnicy – a nawet ubiegać się o stanowe stypendium. Imigranci pracujący w rolnictwie, które stanowi potężny sektor lokalnej gospodarki, mogą korzystać ze stanowych ubezpieczeń zdrowotnych.

USA: Które stany wspierają nieudokumentowanych imigrantów?

– To społeczność niezbędna dla naszego stanu. Nasz sektor produkcji nabiału istnieje dzięki ich pracy – mówią ustawodawcy z Vermont, którzy w 2021 r. zatwierdzili stanowe fundusze na opiekę zdrowotną dla nieudokumentowanych dzieci i kobiet w ciąży.

Jak wynika z danych KFF, organizacji zajmującej się badaniami nad polityką zdrowotną, 14 amerykańskich stanów oferuje opiekę zdrowotną dla dzieci nieposiadających uregulowanego statusu imigracyjnego i pochodzących z rodzin o niskich zarobkach.

Czytaj więcej

Nowy mur Donalda Trumpa. Strefa wojskowa na amerykańskiej granicy

W ponad 20 stanach studenci z tej grupy imigrantów korzystają ze zniżek za czesne, jakie przysługują pełnoprawnym mieszkańcom stanu, oraz mogą ubiegać się o dofinansowanie – wynika z danych na portalu Higher Ed Immigration. To stany głównie dowodzone przez demokratów, takie jak Kalifornia czy Nowy Jork, ale wśród nich znajdzie się też garstka republikańskich, takich jak Teksas czy Utah. W sześciu stanach starsi imigranci z niepełnosprawnościami kwalifikują się do opłacanej z kasy stanowej pomocy materialnej, jeżeli mają niskie zarobki. 

Naciski z Waszyngtonu. „Programy pomocowe zachęcają do nielegalnego przekraczania granicy”

Do tej pory władze federalne, nawet dowodzone przez republikanów, z szacunku dla ich autonomii nie ingerowały w to, jak poszczególne stany rozporządzają swoimi funduszami. Teraz jednak, pod rządami antyimigracyjnie nastawionej administracji Donalda Trumpa, pojawia się wiele nacisków, szczególnie w kontekście pomocy dla imigrantów. Niektórzy republikanie argumentują, że świadczenia i programy pomocowe przyciągają obcokrajowców do USA i zachęcają ich do przekraczania granicy nielegalnie.

Inni sprzeciwiają się temu, żeby pieniądze amerykańskich podatników przeznaczane były na potrzeby imigrantów. – Nie może być tak, że przyjeżdżają tutaj, korzystają z opieki zdrowotnej, a my mamy za to płacić – mówi w wywiadzie dla „New York Timesa” James Gallagher, republikanin z izby niższej w Kalifornii. 

Nie kończy się na słowach. W ubiegłym miesiącu prezydent Donald Trump podpisał dekret przeciwko stanowym przepisom, które „oferują zniżki w czesnym na studia dla obcokrajowców, ale nie dla Amerykanów z innych stanów”.

Dwa tygodnie temu Departament Bezpieczeństwa Narodowego wszczął dochodzenie w sprawie kalifornijskiego programu, który niesie pomoc dla starszych i niepełnosprawnych imigrantów o niskich dochodach.

Czytaj więcej

Trump twardą ręką realizuje swoją antyimigracyjną agendę

Największym zmartwieniem demokratycznych stanów jest jednak projekt ustawy rozważany w Kongresie, który zakłada potencjalne cięcia w Medicaid – programie ubezpieczeń zdrowotnych dla osób o niskich dochodach – dla stanów, które z własnych funduszy opłacają pomoc zdrowotną dla nieudokumentowanych imigrantów o niskich zarobkach. Ten projekt ustawy może pozbawić 14 stanów 75 miliardów dolarów dotacji do 2034 roku – wynika z danych Center on Budget and Policy Priorities. 

Część gubernatorów stanów rządzonych przez demokratów robi to, co administracja Trumpa. „Cały kraj się zmienia”

Niektóre stany już zaczęły wprowadzać cięcia w programach dla osób o nieuregulowanym statusie imigracyjnym. Między innymi gubernator Kalifornii Gavin Newsom, który jeszcze rok temu z entuzjazmem promował zdrowotny program pomocowy dla mieszkańców o niskich zarobkach, bez względu na status imigracyjny, teraz apeluje o zawieszenie zapisywania imigrantów do stanowego programu opieki zdrowotnej oraz opłaty dla tych, którzy z niego korzystają.

Czytaj więcej

Radykalne kroki liberalnego gubernatora Kalifornii Gavina Newsoma

Gubernator Illinois JB Pritzker proponuje wyeliminowanie darmowej opieki zdrowotnej dla nieudokumentowanych osób w wieku średnim. Władze Minnesoty podjęły w maju decyzję o ograniczeniu świadczeń dla dorosłych nieudokumentowanych imigrantów, żeby zamknąć dziurę budżetową. 

Twierdzą, że proponowane przez nich cięcia dyktowane są problemami fiskalnymi, z którymi rzeczywiście się borykają, i trudnościami z dopięciem budżetu. Ale wielu krytyków obecnej administracji jest przekonanych, że demokratyczne władze uginają się pod presją Waszyngtonu z obawy przed utratą federalnych funduszy albo dlatego, by zyskać poparcie wyborców mniej przyjaźnie nastawionych do imigrantów.

– To pokazuje, jak bardzo zmieniła się nie tylko Partia Republikańska, ale cały kraj – mówi cytowany przez „NYT” Mike Madrid, były dyrektor Partii Republikańskiej w Kalifornii.

 

Korespondencja z Nowego Jorku

Nieudokumentowani imigranci nie kwalifikują się w USA do federalnych świadczeń, choć większość z nich płaci podatki i miliardami dolarów zasilają federalny fundusz ubezpieczeń społecznych oraz emerytalnych.

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wymazać Kościuszkę z pamięci. Jak „russkij mir” połyka Białoruś
Polityka
Urojenia Donalda Trumpa o RPA
Polityka
Tym razem wybory w Rumunii nie zostaną unieważnione. Jest decyzja sądu
Polityka
Europejscy dziennikarze: Węgierski Fidesz planuje delegalizację wolnych mediów
Polityka
Korea Płn.: Wypadek w czasie wodowania niszczyciela. Kim Dzong Un: Cios w godność kraju