Afganki będą mogły wrócić do szkół? Apel wiceszefa MSZ w rządzie talibów

Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Szer Mohammad Abbas Stanekzai zaapelował do władz kraju o ponowne otwarcie szkół dla dziewcząt - odnotowuje Reuters.

Publikacja: 20.01.2025 09:40

Afganki nie mają w państwie talibów dostępu do edukacji

Afganki nie mają w państwie talibów dostępu do edukacji

Foto: Wakil Kohsar / AFP

arb

Wypowiedź wiceministra spraw zagranicznych w administracji rządzących krajem od sierpnia 2021 roku talibów to najpoważniejszy jak dotąd głos sprzeciwu wobec polityki ograniczenia dostępu dziewcząt i kobiet do systemu edukacji w kraju, po odzyskaniu władzy przez islamistów. Ograniczenie praw kobiet na tym i innych polach przyczyniło się do międzynarodowej izolacji reżimu talibów.

Wiceszef MSZ Afganistanu: W czasach Mahometa drzwi do wiedzy były otwarte dla kobiet

Stanekzai stał w przeszłości na czele zespołu negocjatorów działającym w biurze politycznym talibów w Dausze. Po powrocie do Afganistanu objął funkcję wiceszefa MSZ w administracji talibów. Teraz – jak informuje afgański nadawca Tolo – zwrócił się do władz kraju o „otwarcie drzwi do edukacji" kobietom.

Czytaj więcej

Talibowie wracają do łask. Rosja robi pierwszy krok do wykreślenia ich z listy terrorystów

- W czasach Proroka Mahometa, pokój z nim, drzwi do wiedzy były otwarte zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet – dodał wiceszef dyplomacji w afgańskim rządzie.

- Dziś, przy populacji 40 milionów, dopuszczamy się niesprawiedliwości wobec 20 milionów osób – stwierdził Stanekzai odnosząc się do Afganek.

W 2022 roku talibowie zapowiedzieli, że umożliwią dziewczętom naukę w szkołach średnich, ale na razie nadal nie wiadomo, kiedy zmiana ta miałaby wejść w życie

Afganistan: Łamanie praw kobiet sprawia, że Zachód nie chce uznać rządu talibów

To jeden z najostrzejszych publicznych głosów krytyki pochodzący z wewnątrz Afganistanu, w kwestii ograniczenia dostępu dziewcząt i kobiet do szkół. Decyzja ta miała być osobistą decyzją najwyższego przywódcy duchowego talibów, Hibatullaha Achundzady, podjętą mimo sporów w tej kwestii wśród samych talibów.

Talibowie utrzymują, że szanują prawa kobiet zgodnie ze swoją interpretacją prawa islamskiego i zgodnie z afgańską kulturą.

W 2022 roku talibowie zapowiedzieli, że umożliwią dziewczętom naukę w szkołach średnich, ale na razie nadal nie wiadomo, kiedy zmiana ta miałaby wejść w życie. Od końca 2022 roku kobiety nie mają wstępu na uniwersytety w Afganistanie.

Politykę talibów wobec edukacji kobiet krytykują państwa Zachodu, które wykluczają uznanie rządu talibów jeśli ten nie zmieni swojej polityki wobec kobiet. Również niektórzy islamscy uczeni są sceptyczni wobec zablokowania możliwości edukacji kobietom.

Polityka
Nowe problemy doradcy Trumpa. Używał prywatnej skrzynki do komunikacji z rządem
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
Porażka Donalda Trumpa i Elona Muska w Wisconsin
Polityka
Mołdawia kontra Rosja: Dyplomatyczna wojna z dala od ukraińskiego frontu
Polityka
Chiny–Rosja: „Przyjaciele na wieki”? Jak Pekin sprawdza lojalność Moskwy
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Marine Le Pen będzie walczyć
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście