Austria ma nowego premiera. Czy skrajnej prawicy uda się stworzyć koalicję rządową?

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen zlecił przywódcy skrajnie prawicowej Partii Wolności Herbertowi Kicklowi utworzenie rządu koalicyjnego.

Publikacja: 06.01.2025 16:42

Herbert Kickl

Herbert Kickl

Foto: TOBIAS STEINMAURER / APA / AFP

rbi

Jeśli rozmowy zakończą się sukcesem, Austria po raz pierwszy będzie miała rząd na czele z eurosceptyczną, przyjazną Rosji Partią Wolności (FPO). FPO sprawowała władzę już wcześniej, ale tylko jako partner koalicyjny. Nigdy jej polityk nie stał na czele rządu.

Próby stworzenia koalicji centrowej w Austrii skończyły się fiaskiem

Partia Wolności zajęła pierwsze miejsce we wrześniowych wyborach, zdobywając około 29 proc. głosów, ale następnie została odsunięta. Prezydent Van der Bellen zdenerwował jej władze, nie zlecając jej utworzenia rządu wkrótce po wyborach. Tłumaczył, że przywódcy wszystkich pozostałych partii wykluczali wówczas zawarcie sojuszu z Kicklem.

Czytaj więcej

Fiasko rozmów koalicyjnych w Austrii. Kanclerz podaje się do dymisji

W październiku Van der Bellen powierzył misję tworzenia rządu konserwatywnej Partii Ludowej (OVP), która w wyborach zajęła drugie miejsce z 26 proc. poparcia. Były przywódca OVP i były już kanclerz Karl Nehammer, nazwał Kickla teoretykiem spiskowym i zagrożeniem dla bezpieczeństwa.

Jednak próby Nehammera utworzenia trójpartyjnej, a następnie dwupartyjnej koalicji centrowej zakończyły się fiaskiem. Nehammer podał się do dymisji, a nowy przywódca konserwatystów Christian Stocker oświadczył, że jego partia będzie skłonna do rozmów z Kicklem.

Programy Partii Wolności i Partii Ludowej pokrywają się w wielu kwestiach.

Wywodzący się z Zielonych prezydent Van der Bellen zlecił więc misję utworzenie rządu Kicklowi. Powiedział, że nie była to łatwa decyzja. Oznajmił, że „będzie w dalszym ciągu pilnował prawidłowego przestrzegania zasad konstytucji”.

W ostatnich miesiącach Van der Bellen wielokrotnie powtarzał, że pozostanie czujny, aby zapewnić poszanowanie „kamień węgielnych demokracji”, w tym praw człowieka, niezależnych mediów i członkostwa Austrii w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Wolnościowa Partia Austrii wygrała wybory, ale nie będzie rządzić?

Programy Partii Wolności i OVP pokrywają się w wielu kwestiach. Oba ugrupowania zajmują np. twarde stanowisko w sprawie migracji. OVP nie zgadza się natomiast ze sprzeciwem Partii Wolności wobec UE i pomocy Ukrainie w wojnie z Rosją.

Jeśli rozmowy się nie powiodą, prawdopodobne są przedterminowe wybory. Sondaże wskazują, że poparcie dla Partii Wolności od września wzrosło.

Polityka
Morawiecki zastąpi premier Włoch. Został szefem europejskiej prawicy
Polityka
Sondaż: Nigel Farage prawie dogonił rządzącą Partię Pracy
Polityka
Specjalny prokurator: Donald Trump mógł zostać skazany za próbę zmiany wyniku wyborów
Polityka
Korea Północna „wita” Donalda Trumpa salwą rakiet balistycznych
Polityka
Dokąd płynie Gruzja? Pomiędzy smokiem i niedźwiedziem