Sondaż: Nawet wyborcy PiS mają wątpliwości co do azylu dla Marcina Romanowskiego na Węgrzech

„Proszę powiedzieć, na ile się Pan / Pani zgadza z poniższym twierdzeniem: Władze Węgier słusznie udzieliły ochrony ściganemu za udział w grupie przestępczej Marcinowi Romanowskiemu, byłemu wiceministrowi rządu PiS” - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu IBRiS dla Radia Zet.

Publikacja: 27.12.2024 07:52

Marcin Romanowski

Marcin Romanowski

Foto: PAP, Paweł Supernak

arb

Z sondażu wynika, że azyl dla Romanowskiego na Węgrzech za niesłuszny uważa 73,4 proc. Polaków, w tym 63,2 proc. zdecydowanie nie zgadza się, że Węgry słusznie udzieliły Romanowskiemu azylu. Decyzję o azylu dla Romanowskiego za słuszną uważa 20,8 proc. badanych, z czego „zdecydowanie zgadza się z nią” 13,8 proc. 5,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż: 98 proc. wyborców KO uznaje decyzję Węgier o azylu dla Marcina Romanowskiego za niesłuszną

Wśród wyborców koalicji rządzącej (KO, Polska 2050, PSL, Nowa Lewica) z decyzją o przyznaniu Romanowskiemu azylu nie zgadza się 97 proc. badanych (89 proc. nie zgadza się zdecydowanie). O słuszności decyzji przekonanych jest 2 proc. respondentów, którzy są wyborcami jednej z partii tworzących rząd Donalda Tuska. 1 proc. badanych z tej grupy nie ma zdania w tej sprawie.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Gabinet cieni PiS w Budapeszcie? To byłby dopiero początek

Jeśli chodzi o wyborców KO nie ma wśród nich osób, które zgadzają się z decyzją Węgier o azylu dla Romanowskiego. 98 proc. badanych z tej grupy uważa tę decyzję za niesłuszną, pozostałe 2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Z kolei wśród wyborców PiS z decyzją Węgier o przyznaniu azylu Romanowskiemu zgadza się 55 proc. (42 proc. zdecydowanie), a nie zgadza się 37 proc. (26 proc. zdecydowanie). 8 proc. badanych z tej grupy nie ma zdania w tej sprawie.

Wśród wyborców Konfederacji z decyzją Węgier zgadza się 31 proc., a nie zgadza się - 59 proc. Pozostali nie mają zdania w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono między 20 a 21 grudnia 2024 roku na reprezentatywnej próbie 1067 osób, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Czytaj więcej

Tusk rozmawiał z Orbánem. Usłyszał o powodzie udzielenia azylu Romanowskiemu

Marcin Romanowski poprosił o azyl na Węgrzech

19 grudnia pojawiła się informacja, że Marcin Romanowski, poszukiwany listem gończym, wystąpił z wnioskiem o azyl na Węgrzech, a władze tego kraju przychyliły się do wniosku byłego wiceministra sprawiedliwości. Ostateczną decyzję w sprawie tego, czy w związku z przyznanym azylem Węgry zrealizują Europejski Nakaz Aresztowania wydany w sprawie Romanowskiego, podejmie węgierski sąd.

Romanowski zarzucił polskim organom ścigania „działania motywowane politycznie”, które „skutkowały m.in. bezprawnym pozbawieniem go wolności i naruszeniem prawa międzynarodowego”. Były wiceminister deklaruje, że jest gotów wyjaśnić sprawę Funduszu Sprawiedliwości po „przywróceniu praworządności” w Polsce. Wcześniej zapowiadał, że będzie współpracował z organami ścigania.

Marcin Romanowski ma spędzić w areszcie trzy miesiące

10 grudnia policja otrzymała od Prokuratury Krajowej dokumenty potrzebne do dokonania zatrzymania Romanowskiego. To następstwo decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z 9 grudnia, który zdecydował o tymczasowym aresztowaniu polityka PiS.

Czytaj więcej

Romanowski z azylem na Węgrzech. Prokurator krajowy zapowiada nowy wniosek

Sąd uzasadniał decyzję m.in. obawą o możliwość utrudniania przez mężczyznę śledztwa. Romanowski ma trafić do aresztu na 3 miesiące – o czym informował jego pełnomocnik Bartosz Lewandowski.

Mimo że Romanowski jest posłem i zastępcą przedstawiciela delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w związku z czym chroniony był dwoma immunitetami, zarówno Sejm, jak i ZPRE wyraziły zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.

Marcinowi Romanowskiemu grozi 25 lat pozbawienia wolności

Marcin Romanowski w latach 2019-2023 nadzorował, jako wiceminister w Ministerstwie Sprawiedliwości, działanie Funduszu Sprawiedliwości. W związku ze sposobem wykorzystania środków z tego Funduszu prokuratura przedstawiła Romanowskiemu jedenaście zarzutów. Były wiceminister jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz przywłaszczenie powierzonego mienia. Grozi mu do 25 lat pozbawienia wolności.

Marcina Romanowskiego obciążają zeznania Tomasza Mraza, byłego dyrektora departamentu Funduszu Sprawiedliwości, który przekazał śledczym m.in. zapisy z rozmów, do których dochodziło w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozmowy dotyczyły m.in. sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości, ale też tego, w jaki sposób składać zeznania w przypadku, gdyby sprawą zajęła się prokuratura.

Z sondażu wynika, że azyl dla Romanowskiego na Węgrzech za niesłuszny uważa 73,4 proc. Polaków, w tym 63,2 proc. zdecydowanie nie zgadza się, że Węgry słusznie udzieliły Romanowskiemu azylu. Decyzję o azylu dla Romanowskiego za słuszną uważa 20,8 proc. badanych, z czego „zdecydowanie zgadza się z nią” 13,8 proc. 5,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż: 98 proc. wyborców KO uznaje decyzję Węgier o azylu dla Marcina Romanowskiego za niesłuszną

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Stary, nie śmiej się”. Tak Trzaskowski zareagował na pytanie młodego człowieka
wybory prezydenckie
Politolog: Start Grzegorza Brauna to dobra wiadomość dla dwóch kandydatów
Polityka
Zielony Ład? Nawrocki obiecuje referendum. „Sprawa egzystencjalna”
Polityka
Nowy sondaż partyjny. Na kogo w połowie stycznia zagłosowaliby Polacy?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Roman Giertych teraz skorzysta na statusie podejrzanego, który tak kwestionował
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego