Kontrole na granicy z Niemcami. Kto i czego powinien się spodziewać?

16 września Niemcy przywróciły kontrole na granicach z wszystkimi państwami sąsiedzkimi. Czego w związku z tym można się spodziewać? Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?

Publikacja: 18.09.2024 06:00

Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?

Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?

Foto: Adobe Stock

Wybierając się do Niemiec należy spodziewać się kontroli granicznych. Są one jednak wyrywkowe i mają charakter mobilny. Potrwają przynajmniej przez pół roku.

Kontrole na granicy z Niemcami: Od kiedy?

O planach rozszerzenia zasięgu kontroli granicznych poinformowała w minionym tygodniu Nancy Faeser, minister spraw wewnętrznych Niemiec. Od 16 września dotyczą one Francji, Belgii, Holandii, Luksemburga i Danii. Już wcześniej kontrole takie wprowadzone zostały na przejściach granicznych z Polską, Czechami, Austrią i Szwajcarią. Na granicy z naszym krajem trwają od października 2023 roku. Obecnie kontrole na granicy z Niemcami dotyczą wszystkich granic lądowych tego państwa.

Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?

Kontrole na granicy z Niemcami w przypadku Polski trwają już od niemal roku. Wprowadzone w ostatni poniedziałek kontrole są więc nowością jedynie na zachodnich i północnych granicach Niemiec.

Kontrole graniczne w Niemczech nie są stałe i pełne, co oznacza, że nie każdy, kto przybędzie do tego kraju, zostanie sprawdzony. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że taka kontrola może mieć miejsce bez konkretnego powodu.

Czytaj więcej

Niemcy zaostrzą kontrole na granicach. Tusk: „To nie do zaakceptowania”

Obecnie brak stacjonarnych punktów kontrolnych, czyli znanych sprzed wielu lat budek ze strażnikami. Kontrole są wyrywkowe, tymczasowe i mają charakter mobilny. Przeprowadzają je funkcjonariusze poruszający się samochodami patrolowymi, motocyklami policyjnymi, a także pojazdami cywilnymi.

Kto najczęściej jest kontrolowany na granicy z Niemcami?

Na niemieckiej granicy najczęściej sprawdzane są samochody z przyczepami i plandekami, busy, pojazdy dostawcze oraz auta z przyciemnionymi tylnymi szybami. Dokładnej kontroli podlegają też podróżni, którzy z jakiegoś powodu wyglądają – w ocenie funkcjonariuszy – podejrzanie.

W przypadku samochodów osobowych kontrola często oznacza jedynie spowolnienie ruchu, a nie długotrwały postój. Ogranicza się bowiem zazwyczaj do spojrzenia przez funkcjonariuszy do wnętrza pojazdu przez szybę, aby zobaczyć, kto znajduje się w środku. W tym celu na niektórych przejściach granicznych ustawiane są specjalne reflektory, które mają za zadanie przez całą dobę doświetlać wnętrza przejeżdżających aut.

Kontrole na granicy z Niemcami: Jakie dokumenty trzeba posiadać?

Wszystkie osoby jadące do Niemiec, bez względu na cel swojej podróży, muszą mieć przy sobie ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, czyli dowód osobisty lub paszport. Wymóg ten nie jest jednak związany z przywróceniem kontroli na granicy, a wynika z przepisów dotyczących podróży do państw znajdujących się w strefie Schengen. Z kolei obywatele państw, które nie należą do tej strefy, muszą przed przekroczeniem niemieckiej granicy upewnić się, że spełniają dotyczące ich wymagania, w tym np. posiadają ważną wizę.

Czytaj więcej

Oczekiwana zmiana kursu rządu Olafa Scholza w polityce imigracyjnej

Kontrole na granicy z Niemcami: Dlaczego wróciły?

Powrót kontroli granicznych w Niemczech ma – zdaniem tamtejszych władz – ograniczyć nieuregulowaną migrację. Ponadto ma zapewnić bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, w tym zwłaszcza ochronę przed terroryzmem i przestępczością na granicach.

Decyzja Niemców wywołała jednak poruszenie zarówno ich sąsiadów, jak i pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Pojawiają się głosy, że ogranicza ona swobodny przepływ obywateli, towarów i usług.

Niemcy zapewniają jednak, że przeprowadzane przez nich kontrole odbywają się w ścisłym porozumieniu z państwami sąsiedzkimi i prowadzone są w sposób, który nie utrudnia podróży zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych. Mają w jak najmniejszy sposób wpływać przede wszystkim na osoby mieszkające w regionach przygranicznych czy dojeżdżające do nich do pracy, a także osoby przybywające w celach biznesowych i handlowych. 

Wybierając się do Niemiec należy spodziewać się kontroli granicznych. Są one jednak wyrywkowe i mają charakter mobilny. Potrwają przynajmniej przez pół roku.

Kontrole na granicy z Niemcami: Od kiedy?

Pozostało 96% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Donald Trump wrócił na miejsce zamachu. Wspiera go Elon Musk
Polityka
Donald Trump wraca do miasta, gdzie próbowano go zabić. Będzie tam Elon Musk
Polityka
Kim Dzong Un grozi użyciem broni atomowej
Polityka
Kurt Volker: Trump ma pomysł na Ukrainę