W PE będzie debata o kontrolach na granicach Niemiec. Na wniosek polityka z Niemiec

Niemiecka decyzja o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach ze wszystkimi sąsiadami będzie przedmiotem poniedziałkowej debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Poniedziałek będzie również pierwszym dniem obowiązywania kontroli na niemieckich granicach.

Aktualizacja: 14.09.2024 07:02 Publikacja: 13.09.2024 16:36

Europarlamentarzyści na sali posiedzeń

Europarlamentarzyści na sali posiedzeń

Foto: EP

O debacie w PE informuje radio RMF FM. Wniosek w sprawie debaty złożyć miał, w imieniu Europejskiej Partii Ludowej, jej przewodniczący, Niemiec Manfred Weber.

Europosłowie chcą, by Komisja Europejska zajęła twardsze stanowisko wobec Niemiec

Oficjalnie eurodeputowani debatować będą o "potrzebie zajęcia się nielegalną migracją i ulepszeniu polityki w zakresie powrotów (chodzi o imigrantów, którym nie należy się azyl i powinni powrócić do kraju swojego pochodzenia), aby zapobiec atakom takim jak ten w Solingen w Niemczech". Ale – jak wynika z ustaleń RMF FM – eurodeputowani będą naciskać na Komisję Europejską, żeby zajęła twardsze stanowisko wobec Niemiec i zaczęła bronić zasady swobodnego przemieszczania się osób i towarów.

Dotąd Komisja Europejska nie zajęła stanowiska wobec niemieckiego wniosku, twierdząc, że musi go przeanalizować. Dotąd jednak nigdy nie sprzeciwiała się takim ograniczeniom w swobodzie przemieszczania się i swobodzie przepływu towarów. 

Czytaj więcej

Niemcy wprowadzą kontrole na wszystkich granicach lądowych

Bruksela podkreślała dotąd, że każdy kraj ma prawo wprowadzić tymczasowe kontrole, jeżeli są uzasadnione kwestiami bezpieczeństwa i są proporcjonalne. Rzecznik KE Eric Mamer potwierdził, że Komisja nie zmieniła zdania w tej kwestii. 

Wniosek o wysłuchanie i pytania o zasadność kontroli

Polscy eurodeputowani złożyli wniosek o wysłuchanie niemieckich władz podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich (LIBE).

Europosłowie PO Andrzej Halicki i były szef MSWiA Marcin Kierwiński złożyli też w trybie pilnym interpelację do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Pytają w niej o to, czy Komisja Europejska i kraje członkowskie zostały terminowo powiadomione od decyzji Berlina, czy została przeprowadzona jej ocena, a także, czy rzeczywiście decyzja ta jest uzasadniona, biorąc pod uwagę fakt, że Niemcy są największym krajem tranzytowym, kluczowym dla funkcjonowania rynku wewnętrznego.

Czytaj więcej

Niemcy zaostrzą kontrole na granicach. Tusk: „To nie do zaakceptowania”

Także eurodeputowany PiS Kosma Złotowski złożył zapytanie do Komisji Europejskiej o zasadność i skutki gospodarcze wprowadzenia przez Niemcy kontroli granicznych. Europoseł stwierdził, że decyzja Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznych "godzi w gwarantowane w traktatach prawa obywatelskie i swobody gospodarcze". Pyta także o to, "czy Komisja jest świadoma, że kontrole na granicy z Polską wprowadzone przez Niemcy funkcjonują już od niemal roku". Europoseł chce się dowiedzieć, czy tak długie utrzymywanie kontroli jest w opinii Komisji zgodne z zasadą proporcjonalności oraz jak długo państwo członkowskie może utrzymywać kontrolę graniczną, aby pozostawało to zgodne z prawem europejskim.

Niemcy wprowadzają kontrole na granicach na sześć miesięcy. Dlaczego?

Informację o przywróceniu tymczasowych kontroli na wszystkich granicach lądowych Niemiec od poniedziałku, 16 września, przekazała w minionych dniach minister spraw wewnętrznych RFN Nancy Faeser. 

Kontrole mają potrwać początkowo sześć miesięcy, a ruszą od poniedziałku, 16 września. Ich celem jest ograniczenie nielegalnej imigracji i ochrona niemieckich obywateli przed terroryzmem i przestępczością.

O debacie w PE informuje radio RMF FM. Wniosek w sprawie debaty złożyć miał, w imieniu Europejskiej Partii Ludowej, jej przewodniczący, Niemiec Manfred Weber.

Europosłowie chcą, by Komisja Europejska zajęła twardsze stanowisko wobec Niemiec

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Polityka
Najnowszy sondaż prezydencki w USA. Czy Donald Trump dogoni Kamalę Harris?
Polityka
Kamala Harris poinformowała o swoim zdrowiu. Czeka na decyzję Trumpa
Materiał Promocyjny
Bolączki inwestorów – od kadr po zamówienia
Polityka
Król Karol III może być królem trochę mniej
Polityka
Kamala Harris ujawnia informacje o swoim zdrowiu. Czy będzie odpowiedź Donalda Trumpa?