PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS w związku z nieprawidłowościami przy finansowaniu kampanii wyborczej na kwotę 3,6 mln złotych. PKW zarzuciła PiS prowadzenie agitacji wyborczej w czasie finansowanych z budżetu pikników wojskowych. Wyborczy charakter miał też - zdaniem Komisji – spot Ministerstwa Sprawiedliwości promujący zmiany w Kodeksie karnym. Ponadto powodem do odrzucenia sprawozdania było zatrudnienie w Rządowym Centrum Legislacji kilku osób, które zajmowały się kampanią wyborczą ówczesnego szefa RCL, Krzysztofa Szczuckiego.
Czytaj więcej
Czy PKW słusznie odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS i partia ta powinna stracić dotację i subwencję na trzy lata? - na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Sondaż: 56,9 proc. ankietowanych nie wierzy, że PiS rozpadnie się po decyzji PKW
Odrzucenie sprawozdania finansowego oznacza, że PiS straci część dotacji i część subwencji z budżetu państwa - łącznie jest mowa o ok. 57 mln złotych. Od decyzji PKW PiS może odwołać się do Sądu Najwyższego, ale legitymacja Izby, która ma rozpatrywać odwołanie, jest podważana ze względu na to, że zasiadają w niej wyłącznie sędziowie wyłonieni przez upolitycznioną KRS (tzw. neosędziowie).
Uczestnicy sondażu dla Wirtualnej Polski pytani o to, czy PiS może się rozpaść w związku z decyzją PKW, w większości uważają, że tak się nie stanie.