Poparcie za obronę przeciwlotniczą. Między Holendrem a fotelem szefa NATO stoi Rumunia

Słowacja udziela wsparcia ustępującemu premierowi Holandii, Markowi Ruttemu, w jego staraniach o stanowisko sekretarza generalnego NATO - oświadczył prezydent Słowacji, Peter Pellegrini, po nieformalnym szczycie UE, który odbył się w Brukseli.

Publikacja: 18.06.2024 13:52

Mark Rutte

Mark Rutte

Foto: REUTERS/Benoit Tessier

Wcześniej holenderskie media podały, że swoje obiekcje wobec kandydatury Ruttego wycofały Węgry, po tym jak Rutte rozmawiał na marginesie szczytu w Brukseli z Viktorem Orbánem.

Słowacja wyobraża sobie Rumuna na czele NATO, ale popiera Holendra

W zamian za poparcie dla kandydatury Ruttego ma on wesprzeć Słowację w zapewnieniu temu państwu obrony przeciwlotniczej.

Pellegrini wskazał, że obecnie jest dwóch kandydatów na sekretarza generalnego NATO — oprócz Ruttego o stanowisko to stara się prezydent Rumunii, Klaus Iohannis. Po tym jak zgodę na kandydaturę Ruttego wyraziły Słowacja i Węgry, spośród państw NATO już tylko Rumunia nie wyraziła takiej zgody.

Czytaj więcej

Atom: mocarstwa się zbroją. USA i Rosja czują na plecach oddech Chin

Prezydent Słowacji podkreślił, że jego kraj wyobraża sobie sytuację, w której na czele NATO staje przedstawiciel państwa Europy środkowej i wschodniej — taki jak Iohannis.

- Po konsultacjach z obydwoma kandydatami i po konsultacjach z premierem Robertem Ficą i słowackim rządem, Republika Słowacji może poprzeć Marka Ruttego jako głowę Sojuszu — oświadczył Pellegrini.

Pozbawiona obrony przeciwlotniczej Słowacja udziela wsparcia Markowi Ruttemu w zamian za ochronę jej nieba

Prezydent Słowacji dodał, że zgodzie tej towarzyszy żądanie Słowacji, by Rutte, jako przyszły szef NATO, zapewnił ochronę słowackiej przestrzeni powietrznej, która jest obecnie pozbawiona takiej ochrony, po przekazaniu posiadanych dotychczas przez Słowację zestawów przeciwlotniczych Ukrainie i po tym jak sojusznicy Słowacji z NATO — Holendrzy i Włosi — wycofali ze Słowacji tymczasowo przekazane jej zestawy obrony przeciwlotniczej. 

Prezydent Słowacji rozmawiał z Ruttem o wzięciu pod uwagę „kryterium geograficznego” przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych w Sojuszu

- Słowacja nie ma żadnych zestawów przeciwlotniczych, i dlatego omawiałem z Ruttem sytuację, w której — jeśli zostanie szefem Sojuszu — powinien poczynić starania, by przeforsować ochronę i obronę słowackiej przestrzeni powietrznej (przez sojuszników) - co najmniej do momentu, gdy Słowacja będzie w stanie ochronić swoją przestrzeń powietrzną własnymi środkami. Rutte wyraził gotowość zajęciem się tym w przyszłości — zadeklarował prezydent Słowacji.

Pellegrini rozmawiał też z Ruttem o wzięciu pod uwagę „kryterium geograficznego” przy obsadzaniu stanowisk kierowniczych w Sojuszu po jego wyborze na sekretarza generalnego. 

Wcześniej holenderskie media podały, że swoje obiekcje wobec kandydatury Ruttego wycofały Węgry, po tym jak Rutte rozmawiał na marginesie szczytu w Brukseli z Viktorem Orbánem.

Słowacja wyobraża sobie Rumuna na czele NATO, ale popiera Holendra

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Od lokalnego prokuratora do wiceprezydenta USA. Kim jest Kamala Harris?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Polityka
Kamala Harris zapowiada walkę o urząd prezydenta USA. „Moim zamiarem jest wygrać”
Polityka
Kamala Harris na prezydenta? „Reakcja sponsorów jednoznacznie pozytywna”
Polityka
Co się stanie z pieniędzmi na kampanię Joe Bidena? Do przejęcia jest 91,2 mln dolarów
Polityka
Kreml reaguje na wycofanie się Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego