Mark Rutte jednak nie będzie musiał przepraszać Viktora Orbána, by stanąć na czele NATO

Węgry wycofały swój sprzeciw wobec kandydatury ustępującego premiera Holandii, Marka Ruttego, na stanowisko nowego sekretarza generalnego NATO.

Publikacja: 18.06.2024 10:03

Mark Rutte

Mark Rutte

Foto: REUTERS/Denis Balibouse

Do wycofania sprzeciwu Węgier doszło po spotkaniu Orbána i Ruttego na marginesie nieformalnego szczytu UE w Brukseli — informują holenderskie media. 

Za co Mark Rutte miał przeprosić Viktora Orbána?

Powołując się na swoje źródła telewizje NOS i RTL podały, że Orbán nie podtrzymał swojego żądania, by Rutte przeprosił go za wypowiedzi na temat Węgier, które premier tego kraju nazwał w ubiegłym miesiącu "problematycznymi".

Przeprosiny od Ruttego były jednym z dwóch warunków, od których Węgry uzależniały zgodę na to, by Rutte został następcą Jensa Stoltenberga na czele Sojuszu.

Czytaj więcej

NATO już nie wstydzi się pomocy dla Ukrainy. Ministrowie obrony przyjmą nowy plan?

W przeszłości Rutte, krytykujący premiera Węgier za odchodzenie od standardów praworządności, sugerował nawet, że Węgry powinny wyjść z Unii Europejskiej — takie słowa miały paść w ramach krytyki węgierskiego prawodawstwa zakazującego „propagowania homoseksualizmu”. Przepisy te porównywano do analogicznych przepisów obowiązujących w Rosji.

Węgry otrzymały gwarancję, że nie będą musiały wysłać żołnierzy na Ukrainę

Drugi warunek — gwarancja, że Węgry nie zostaną zmuszone, jako członek NATO, do finansowania pomoc wojskowej dla Ukrainy ani wysyłaniu na Ukrainę swoich żołnierzy — został spełniony po tym, jak gwarancje takie przedstawił Orbánowi w ubiegłym tygodniu Stoltenberg.

NATO podejmuje decyzje w drodze konsensusu. Oznacza to, że kandydat na sekretarza generalnego NATO musi uzyskać poparcie wszystkich 32 państw członkowskich

Kandydaturę Ruttego na następcę Stoltenberga (jego przedłużana dwukrotnie kadencja skończy się w październiku) poparły już wszystkie kraje NATO z wyjątkiem Rumunii i Słowacji.

W kwietniu obiekcje wobec kandydatury ustępującego premiera Holandii wycofała Turcja.

NATO podejmuje decyzje w drodze konsensusu. Oznacza to, że kandydat na sekretarza generalnego NATO musi uzyskać poparcie wszystkich 32 państw członkowskich, by objąć stanowisko.

W marcu swoją kandydaturę na sekretarza generalnego NATO zgłosił prezydent Rumunii, Klaus Iohannis, który przekonywał, że Europa Wschodnia powinna być szerzej reprezentowana na kierowniczych stanowiskach w Sojuszu.

Do wycofania sprzeciwu Węgier doszło po spotkaniu Orbána i Ruttego na marginesie nieformalnego szczytu UE w Brukseli — informują holenderskie media. 

Za co Mark Rutte miał przeprosić Viktora Orbána?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla