Niemcy: Dwie partie zbojkotowały Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu

Skrajnie prawicowa AfD i skrajnie lewicowa BSW (Sojusz Sahry Wagenknecht) zbojkotowały wtorkowe wystąpienie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu. Obie partie domagają się wstrzymania dostaw broni na Ukrainę.

Publikacja: 12.06.2024 05:42

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: REUTERS/Axel Schmidt

Zełenski 11 czerwca przybył do Niemiec, gdzie spotkał się z kanclerzem, Olafem Scholzem i wziął udział w konferencji poświęconej powojennej odbudowie Ukrainy. W czasie wizyty wystąpił też na forum Bundestagu.

Czytaj więcej

Los Ukrainy w rękach Niemiec. Olaf Scholz może być kluczowym sojusznikiem, jeśli wróci Donald Trump

Jednak nie wszyscy niemieccy parlamentarzyści wysłuchali przemówienia w którym Zełenski deklarował, iż „Niemcy stoją po stronie” Ukrainy „w jej cierpieniu i jej bólu”.

AfD wyjaśnia dlaczego nie chce słuchać Wołodymyra Zełenskiego

W czasie, gdy Zełenski występował w niemieckim parlamencie, większość miejsc zajmowanych przez parlamentarzystów Alternatywy dla Niemiec (AfD) i Sojuszu Sahry Wagenknecht (BSW) pozostawało pustych. Obie partie w zakończonych 9 czerwca wyborach do Parlamentu Europejskiego zdobyły w nim swoją reprezentację - AfD zajęła drugie miejsce, uzyskując 15,9 proc. głosów i obsadzając 15 mandatów europosłów, a debiutująca w wyborach BSW z poparciem 6,2 proc. zdobyła 6 mandatów. Oba ugrupowania uważa się za populistyczne, oba też domagają się wstrzymania dostaw broni na Ukrainę.

(Wołodymyr Zełenski) Obecnie zajmuje urząd tylko jako wojenny i żebrzący prezydent. Ale Ukraina nie potrzebuje wojennego prezydenta, potrzebuje prezydenta pokoju

Oświadczenie liderów AfD

AfD i BSW cieszą się poparciem zwłaszcza na terenie byłej NRD — tam Alternatywa dla Niemiec wygrała wybory do PE z wynikiem blisko 30 proc., a BSW była trzecia z poparciem ok. 14 proc.

„Odmawiamy słuchania mówcy w kamuflażu” — oświadczyli liderzy AfD, Alice Weidel i Tino Chrupalla, nawiązując do faktu, że od początku wybuchu wojny Zełenski nie zakłada garnituru i pojawia się na uroczystościach w bluzach, często wojskowych. „Obecnie zajmuje urząd tylko jako wojenny i żebrzący prezydent. Ale Ukraina nie potrzebuje wojennego prezydenta, potrzebuje prezydenta pokoju, który chce negocjować, tak aby skończyło się umieranie a kraj miał przyszłość” - głosi oświadczenie liderów AfD. 

Tylko czworo z 77 parlamentarzystów AfD wysłuchało przemówienia Zełenskiego. Przemówienie zbojkotowało wszystkich 10 parlamentarzystów BSW.

BSW uważa, że Wołodymyr Zełenski akceptuje ryzyko wybuchu wojny atomowej

Ta ostatnia partia wydała oświadczenie, w którym czytamy, że „Zełenski przyczynia się obecnie do wysoce groźnej spirali eskalacji i przyjmuje ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego z dewastującymi konsekwencjami dla całej Europy”. „Dlatego nie powinien być honorowany specjalnym wydarzeniem w niemieckim Bundestagu” - przekonuje BSW.

Z opublikowanego w lutym przez ZDF sondażu wynikało, że pomocy wojskowej dla Ukrainy sprzeciwia się 32 proc. Niemców.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, polityk FDP, komentując zachowanie parlamentarzystów BSW w Bundestagu stwierdziła, że „Putin ma teraz drugą partię w Niemczech do swojej dyspozycji, która bezkrytycznie za nim podąża”.

Zełenski 11 czerwca przybył do Niemiec, gdzie spotkał się z kanclerzem, Olafem Scholzem i wziął udział w konferencji poświęconej powojennej odbudowie Ukrainy. W czasie wizyty wystąpił też na forum Bundestagu.

Jednak nie wszyscy niemieccy parlamentarzyści wysłuchali przemówienia w którym Zełenski deklarował, iż „Niemcy stoją po stronie” Ukrainy „w jej cierpieniu i jej bólu”.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Prezydent Emmanuel Macron pisze do rodaków. Francję czekają trzy lata paraliżu?
Polityka
Minister obrony Niemiec mówi w Paryżu na jaki wynik wyborów we Francji liczy
Polityka
Emmanuel Macron napisał list do Francuzów. "Będę prezydentem niezależnie od wyniku wyborów"
Stany Zjednoczone
W tym tygodniu pierwsze starcie Joe Bidena z Donaldem Trumpem
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Niemiecki polityk proponuje deportację bezrobotnych ukraińskich uchodźców
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży