Co światowe media piszą o wyborach samorządowych w Polsce?

"Nacjonalistyczna partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zajęła pierwsze miejsce w wyborach samorządowych w Polsce, co przekreśliło ambicje premiera Donalda Tuska dotyczące umocnienia jego władzy" – agencja Reutera, komentując wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024.

Publikacja: 07.04.2024 23:38

Co o wyborach samorządowych w Polsce piszą zagraniczne media?

Co o wyborach samorządowych w Polsce piszą zagraniczne media?

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Trzecie miejsce w wyborach zajęła Trzecia Droga — 13,5 proc. Na dalszych miejscach uplasowały się Konfederacja (7,5 proc.), Lewica (6,8 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (2,7 proc.)

Wyniki badania exit poll komentują już światowe media. Co piszą o wyborach samorządowych w Polsce?

Badanie exit poll: Wyniki wyborów do sejmików

Badanie exit poll: Wyniki wyborów do sejmików

PAP

Wybory samorządowe w Polsce. Co piszą o nich zagraniczne media?

Jak ocenia większość światowych mediów, wybory samorządowe w Polsce były pierwszym po październikowych wyborach parlamentarnych testem dla koalicyjnego rządu Tuska.

"Jak wynika z sondażu exit poll, nacjonalistyczna partia opozycyjna Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zajęła pierwsze miejsce w wyborach samorządowych w Polsce, co przekreśliło ambicje premiera Donalda Tuska dotyczące umocnienia jego władzy. Jeśli się potwierdzą, przekreślą nadzieje Tuska na pierwsze miejsce Koalicji Obywatelskiej (KO) w wyborach – niezależnie od partnerów z koalicji rządzącej" - zaznacza agencja Reutera, komentując wyniki badania exit poll. 

Zdaniem ABC News, wybory są natomiast testem dla dominującego na scenie politycznej przez lata PiS-u. „W ubiegłym roku przegrało, bo jego twarda polityka wobec środowisk LGBTQ + i ograniczanie praw do aborcji została odrzucona przez wielu młodych wyborców i kobiety” – czytamy. 

"Koalicja rządząca premiera Donalda Tuska jest na dobrej drodze do wygrania wyborów samorządowych w Polsce, odnosząc słodko-gorzkie zwycięstwo swojego czteromiesięcznego rządu, który stara się naprawić napięte stosunki z Unią Europejską" - podkreśla zaś agencja Bloomberga. 

„Niedzielne wybory były pierwszym testem wyborczym dla koalicyjnego rządu Tuska niemal cztery miesiące od objęcia władzy. Polacy głosowali na burmistrzów, radnych i przedstawicieli do 16 sejmików wojewódzkich w kraju (…) Sondaż opublikowany po niedzielnych wyborach samorządowych w Polsce pokazał, że prounijna partia premiera Donalda Tuska wyprzedziła konserwatywną partię opozycyjną, która rządziła Polską przez osiem lat, do grudnia. Ale społecznie liberalny prezydent Warszawy, sojusznik Tuska, bez problemu zdobył w stolicy kolejną kadencję” – zauważa agencja Associated Press. „Tusk wygrał obietnicami odwrócenia wielu z tych zmian i stara się ten program realizować, ale nie jest to łatwe. Na przykład obietnicę liberalizacji rygorystycznego prawa aborcyjnego utrudniają konserwatyści z jego własnej koalicji” – czytamy.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Są wyniki badania exit poll

Wybory samorządowe 2024: Pierwsze wybory do samorządów od pięciu i pół roku

Polacy wybierali władze samorządowe po raz pierwszy od 2018 roku — ostatni raz rady gmin, powiatów i sejmiki wojewódzkie Polacy wybierali 21 października 2018 roku.

Kadencja samorządów, wydłużona przed wyborami z 2018 roku do pięciu lat (z czterech) miała skończyć się jesienią 2023 roku, ale Sejm poprzedniej kadencji wydłużył ją o pół roku, by uniknąć zbiegnięcia się kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi z kampanią przed wyborami parlamentarnymi. Stąd kadencja samorządów trwała ostatecznie pięć i pół roku i była najdłuższa w historii III RP.

Głosowanie z 7 kwietnia nie kończy wyborów samorządowych — 21 kwietnia wyborcy pójdą do urn wszędzie tam, gdzie w I turze nie udało się wybrać wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. 

Wybory samorządowe 2024. Wyniki badania exit poll

Szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos:

  • Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – 33,7
  • Koalicja Obywatelska (KO) – 31,9 
  • Trzecia Droga – 13,5 proc.
  • Konfederacja – 7,5 proc.
  • Lewica – 6,8 proc.
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7 proc.
  • Inne 3,9 proc.

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos. 

Według badania exit poll wybory wygrał PiS z poparciem 33,7 proc., przed Koalicją Obywatelską, na którą zagłosowało 31,9 proc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory na prezydenta Litwy. Nausėda znów pokonał Šimonytė
Polityka
Miedwiediew komentuje słowa Sikorskiego. "Amerykanie są ostrożniejsi niż Polacy"
Polityka
Donald Trump wygwizdany i wybuczany na konwencji
Polityka
Czy Netanjahu zostałby aresztowany w Niemczech?
Polityka
Putin o śmierci Raisiego: Rosyjskie śmigłowce doleciały bez problemu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy