Protest rolników. Donald Tusk spotka się z protestującymi. Czy znajdą rozwiązanie problemu nadwyżki zboża?

- Odblokowane środki z tzw. Funduszu Odbudowy (w Polsce chodzi o środki z KPO) będą także służyły polskim rolnikom - mówił w czasie konferencji prasowej z udziałem premiera Norwegii, Jonasa Gahra Støre, premier Donald Tusk.

Aktualizacja: 28.02.2024 16:10 Publikacja: 28.02.2024 14:36

Protest rolników przed KPRM

Protest rolników przed KPRM

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Już pierwsza transza (środków z Funduszu Odbudowy), która powinna być wypłacona, może nawet jutro, to jest 6 mld euro, ale prawie 1,5 mld euro powinno trafić do drobnych producentów żywności w Polsce, do drobnych firm i gospodarstw. Ale to dopiero początek tej akcji — podkreślił Tusk.

Kiedy Donald Tusk spotka się z protestującymi rolnikami?

- Mogę ogłosić w tej chwili informację: na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie. Jutro o godzinie 14 w Centrum Dialogu spotkam się z liderami wszystkich protestujących grup — dodał premier. We wtorek Tusk nie spotkał się w Warszawie z protestującymi rolnikami, ponieważ przebywał w Pradze na szczycie Grupy Wyszehradzkeij.

Czytaj więcej

PiS i Konfederacja podpinają się pod protest rolników. To dla nich polityczne złoto

- Mamy bardzo poważny problem, jesteśmy najbardziej proukraińskim państwem i narodem, ale mamy też największe w Europie problemy wynikające z wojny rosyjsko-ukraińskiej, a decyzja o wolnym handlu z Ukrainą jest, z punktu widzenia polskich interesów... Ta cena jest za wysoka, my nie jesteśmy w stanie jej płacić. Szukamy cały czas rozwiązania, które ochroni polski-rynek, ale też europejski rynek, przed zalewem tańszymi produktami żywnościowymi. Jestem w stałym kontakcie z ukraińskimi przyjaciółmi. Oni też to rozumieją. Musimy znaleźć rozwiązanie, które uchroni nasz rynek, naszych rolników, przed nierówną konkurencją - podkreślił Tusk.

W Europie jest dużo ponad 20 mln ton nadwyżki ton zboża w magazynach

Donald Tusk, premier

Donald Tusk: W Polsce mamy 9 mln ton nadwyżki zboża. A zbiory letnie się nie zaczęły

- W Europie jest dużo ponad 20 mln ton nadwyżki ton zboża w magazynach. Z tego w Polsce mamy 9 mln ton nadwyżki zboża. A nie zaczęły się jeszcze zbiory letnie. Nie mamy jeszcze infrastruktury, która pozwoliłaby to zboże wywozić dalej - dodał.

- Jutro na tym spotkaniu będziemy z dobrą wolą szukali rozwiązania problemu — podsumował.

Polska produkcja rolnicza

Polska produkcja rolnicza

PAP

- Dla mnie ważną rzeczą jest, by nasi partnerzy po stronie protestujących porozmawiali o konkretnych żądaniach, by zejść z najwyższego pułapu haseł. Ostatnio pojawiły się hasła, że Polska ma wyjść z UE, albo że ma zamknąć całkowicie granicę z Ukrainą. To nie są postulaty, o których można konkretnie rozmawiać - mówił też Tusk.

Co Donald Tusk zaproponuje w czwartek rolnikom?

- Jesteśmy gotowi do poważnej rozmowy o limitach. Te limity, które zaproponowała Bruksela i Kijów są dla nas nie do zaakceptowania — dodał. - Polska będzie proponowała w Brukseli, żeby okresem referencyjnym, jeśli chodzi o ilość produktów rolnych mogących napływać z Ukrainy (bez cła), był czas sprzed wojny — wyjaśnił zaznaczając, że KE proponowała, by okresem referencyjnym były lata 2022-2023.

- Polska ma nadwyżkę handlową z Ukrainą. My dużo więcej sprzedajemy na Ukrainę, niż dociera do nas z Ukrainy. Tylko że różne grupy mają różne interesy. Niektórzy na tym, że z Ukrainą można handlować bez cła bardzo dużo zarabiają, ale większość dużo traci. Jestem gotów nawet na twarde decyzje ws. granicy z Ukrainą, zawsze w porozumieniu z Kijowem, ale musimy znaleźć rozwiązanie, które będzie długotrwałe — kontynuował Tusk.

- Będziemy rozmawiali o możliwych dopłatach do zboża i o takich inicjatywach, które pozwolą sprzedać polskie zboże tak szybko jak możliwe, my jako państwo możemy pomóc w skupie tego zboża, tak żeby polskie zboże było atrakcyjniejsze niż ukraińskie. Tu trzeba logistyki. Musimy zalegające zboże też umieć przewieźć. Tu zaległości są wieloletnie. Ja przez dwa tygodnie nie naprawię tego, co przez osiem lat leżało odłogiem — dodał.

- Warto się pochylić i powiedzieć precyzyjnie co jeszcze w Zielonym Ładzie musimy zmienić, aby uzyskać to co chcemy, a nie stracić więcej niż uzyskamy — mówił też Tusk.

- Już pierwsza transza (środków z Funduszu Odbudowy), która powinna być wypłacona, może nawet jutro, to jest 6 mld euro, ale prawie 1,5 mld euro powinno trafić do drobnych producentów żywności w Polsce, do drobnych firm i gospodarstw. Ale to dopiero początek tej akcji — podkreślił Tusk.

Kiedy Donald Tusk spotka się z protestującymi rolnikami?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem. Donald Tusk: wybieramy różnych rozmówców
Polityka
Cimoszewicz: Miałem wrażenie, że Donald Trump zapomniał nazwiska Andrzeja Dudy
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Komisja nie była w stanie wezwać Kamińskiego. Prokuraturze się udało. Szczerba tłumaczy