Sejm zmienił się w Sejmflix, ale kluczowe ustawy jeszcze przed rządem Donalda Tuska

21 lutego 2024 mija 100 dni X kadencji Sejmu. Zmiana Elżbiety Witek na Szymona Hołownię była pierwszym efektem wyborów. Co udało się zrobić posłom w te 100 dni?

Publikacja: 21.02.2024 19:37

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Szymon Hołownia tuż po tym, jak został marszałkiem Sejmu, zaapelował o „solidne zaopatrzenie się w popcorn”, zachęcając do oglądania prac parlamentu. I rzeczywiście jedną z cech charakterystycznych nowej kadencji jest popularność obrad Sejmu, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Sejm w chwili pisania tego tekstu ma na YouTubie 742 tysiące subskrybentów. 

Kluczowym punktem pierwszego – rekordowo długiego – posiedzenia Sejmu była porażka w I kroku konstytucyjnym rządu premiera Mateusza Morawieckiego, a później powołanie rządu Donalda Tuska. Obecnie trwa czwarte posiedzenie Sejmu. Pierwsze posiedzenie rozpoczęło się 13 listopada i zakończyło dopiero 21 grudnia 2023 roku.  

Sejm X kadencji zdążył już powołać trzy komisje śledcze – jako pierwsza zaczęła działać komisja ds. wyborów kopertowych, działa też komisja ws. afery wizowej i komisja ws. Pegasusa – a kolejne, m.in. dotyczące ukraińskiego zboża, mogą być powołane w dalszej kolejności. 

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Wyborcy większości rządzącej chcą jednego kandydata

Sejm powołał też w pierwszych 100 dniach członków Trybunału Stanu, rzecznika praw dziecka, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Posłowie uzupełnili też skład komisji ds. pedofilii. 

W czwartek Sejm rozpatrzy też drugi wniosek o wotum nieufności złożony przez PiS. Pierwszy dotyczył ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, drugi – ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Można spodziewać się, że podobnie jak Sienkiewicz Bodnar zostanie „obroniony” przez koalicję rządzącą, ale PiS nadal będzie (podobnie bezskutecznie) składać kolejne wnioski wobec kolejnych ministrów. 

Rozkład miejsc w Sejmie

Rozkład miejsc w Sejmie

PAP

Kluczowe projekty dopiero trafią do Sejmu

Wśród 13 ustaw uchwalonych do tej pory przez Sejm zdecydowanie najważniejszy politycznie był  obywatelski projekt wprowadzający państwowe finansowanie in vitro. Projekt realizował zresztą obietnicę wyborczą z kampanii parlamentarnej. I został później podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wśród tych 13 ustaw jest też oczywiście budżet oraz ustawa okołobudżetowa, ustawa przedłużająca wsparcie dla obywateli Ukrainy w Polsce czy przedłużająca zamrożenie cen energii do połowy roku. Sejm przesunął też termin wprowadzenia powszechnego systemu e-Doręczeń – najpóźniej ma się to stać 1 stycznia 2025 roku.  

Zgodnie z aktualnymi informacjami w trakcie prac Sejmu nadano już bieg 49 projektom ustaw, na numer druku czekają obecnie kilkanaście projektów ustaw, w tym np. ustawa ustanawiająca język śląski językiem regionalnym, złożona przez klub KO oraz ustawa o aborcji również złożona przez KO. Zgodnie z jedną z pierwszych zapowiedzi marszałka Szymona Hołowni, żadna ustawa nie będzie w nieskończoność „mrożona” i po przejściu wszystkich procedur wszystkie projekty będą procedowane, a później będą odbywać się głosowania. Na rozpoczęcie procesu legislacyjnego czeka obecnie m.in. 12 projektów PiS oraz projekt rządowy dotyczący KRS.  

Aborcja dzieli koalicję rządzącą

W najbliższych miesiącach do Sejmu mają trafić kolejne ustawy dotyczące praworządności oraz np. ustawa dotycząca mediów publicznych. Ale to nie te kwestie dzielą obecną koalicję. W ostatnich dniach zaostrzyła się wymiana zdań między koalicjantami w sprawie aborcji. Wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że to Trzecia Droga blokuje debatę w sprawie aborcji, Szymon Hołownia stwierdził w odpowiedzi, że Czarzasty mija się z prawdą. Hołownia zapowiedział ponadto, że wszystkie projekty dotyczące aborcji – Lewicy, KO oraz zapowiadany projekt Trzeciej Drogi – będą rozpatrywane na posiedzeniu na przełomie marca i kwietnia, czyli jeszcze przed wyborami samorządowymi 7 kwietnia. Hołownia mówił w tym tygodniu o nadchodzącym „nawale legislacji” ze względu na dużą liczbę nowych projektów rządowych. To wszystko sprawia, że emocje w Sejmie w tym roku dopiero się zaczynają. 

Czytaj więcej

Szymon Hołownia: Marszałek Czarzasty kłamie. Pęknięcia w koalicji
Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie