Tomasz Siemoniak o decyzji TK ws. budżetu: Nie ma większego znaczenia

Najważniejszą informacją jest to, że prezydent budżet podpisał - mówił w rozmowie z Michałem Kolanką minister-koordynator służb specjalnych, wiceprzewodniczący PO, Tomasz Siemoniak.

Publikacja: 01.02.2024 09:31

Tomasz Siemoniak był pytany czy opinia publiczna pozna listę osób, które były inwigilowane systemem Pegasus.

Tomasz Siemoniak o Pegasusie: Bardzo zły bilans tego co się działo przez ostatnie osiem lat

- Za moment wystartuje komisja śledcza, które będzie te sprawy badała. To jest element jeszcze szybszego audytu z naszej strony. Ta sprawa wymaga absolutnie solidnego, publicznego rozliczenia. Premier, który nadzoruje służby specjalne i komisja śledcza muszą podjąć decyzję, jak do tej sprawy podejść. Kwestie są ogromnej wagi, też politycznej, to jest bardzo zły bilans tego co się działo przez ostatnie osiem lat. W sprawie Krzysztofa Brejzy jest wystarczająco dużo powodów do zbulwersowania się tym wszystkim - odparł.

Czytaj więcej

Morawiecki o TVP Kurskiego: Często źle mnie pokazywała. Nie była na usługach rządu

- Ja nie chcę mówić o jakiejś dacie, ja nie chcę mówić jak to się będzie odbywało, bo szanujemy komisję śledczą, rozmawiamy na temat tego w jaki sposób parlamentowi dać dobre narzędzia. Bardzo ważne są kwestie legalności. A wreszcie takie kwestie, które szczególnie bulwersują, czyli wykorzystywanie tych materiałów do walki politycznej — dodał.

Czy Centralne Biuro Antykorupcyjne zostanie zlikwidowane?

A czy CBA zostanie zlikwidowane?

- Na pewno będzie projekt, który będzie, po dyskusji oczywiście, parlament ma tu na koniec swój głos. Pytanie co zrobi z tym prezydent Andrzej Duda. Mam nadzieję, że ta sprawa nie będzie przedmiotem walki politycznej, prostej obstrukcji. Mówimy o tym wyraźnie, mówi o tym premier Donald Tusk: walka z korupcją jest priorytetem. Osiągnięcia w walce z realną korupcją są mizerne. Chcemy to zorganizować inaczej — odparł Siemoniak.

Czytaj więcej

Marek Biernacki: To Jarosław Kaczyński decydował w sprawie sprzedaży Lotosu

Tomasz Siemoniak o decyzji prezydenta Andrzeja Dudy ws. budżetu: Mało poważny ruch

Siemoniak był też pytany o decyzję prezydenta, by podpisać budżet, a jednocześnie skierować go do Trybunału Konstytucyjnego.

Następnie Tomasz Siemoniak był pytany o decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, by podpisać budżet i jednocześnie wysłać go do Trybunału Konstytucyjnego.

- Najważniejszą informacją jest to, że prezydent budżet podpisał, że nie będzie jakiejś gry z niepodpisaniem budżetu pod jakimiś pretekstami. Prezydent próbuje jakoś wychodzić z kryzysu nadmiernego zaangażowania w sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika — odparł.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Prezydent Andrzej Duda kieruje budżet do TK i dolewa solidną porcję benzyny do ogniska polskiego sporu

- Prezydent zrozumiał, że to nie jest jego rola. Stąd podpis budżetu — dodał.

O wysłaniu budżetu do TK Siemoniak mówił, że jest to ruch „mało poważny”, ale „skierowany do swojego środowiska politycznego”.

- Myślę, że to kończy temat możliwości wykorzystania budżetu do skrócenia kadencji. My się wyborów nie boimy, gra w tym kierunku nie dawałaby jakiegoś rezultatu. Co zrobi ten pseudotrybunał trudno powiedzieć - tam niektóre sprawy latami były, niektóre były załatwiane w ciągu jednego dnia. Nie ma to tak naprawdę większego znaczenia, dopóki Trybunał nie będzie uzdrowiony nie będą poważnie traktowane jego działania — stwierdził.

Tomasz Siemoniak był pytany czy opinia publiczna pozna listę osób, które były inwigilowane systemem Pegasus.

Tomasz Siemoniak o Pegasusie: Bardzo zły bilans tego co się działo przez ostatnie osiem lat

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Sondaż: Ponad 40 proc. Polaków ocenia pracę rządu Tuska co najmniej na "czwórkę"
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Polityka
Makowski: Koalicja wygra wybory samorządowe. PiS? Pycha kroczy przed upadkiem
Polityka
Wrocław: KO jeszcze bez decyzji, Sutryk zaczyna kampanię
Polityka
Kolejna wpadka posła KO. Marcin Józefaciuk: Wstyd mi
Polityka
Jak Polacy oceniają działalność prezydenta? Kolejny spadek notowań Andrzeja Dudy