Sondaż: Czy Andrzej Duda i Donald Tusk będą współpracować? Polacy nie mają wątpliwości

Polacy nie wierzą, że prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk będą ze sobą współpracowali — wynika z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Publikacja: 29.01.2024 09:21

Sondaż: Czy Andrzej Duda i Donald Tusk będą współpracować? Polacy nie mają wątpliwości

Foto: PAP/Łukasz Gągulski, Fotorzepa/ Jerzy Dudek

W badaniu, wykonanym dla „Super Expressu”, ankietowani zostali zapytani, czy wierzą, że Andrzej Duda i Donald Tusk będą współpracowali ze sobą. Po powstaniu rządu Koalicji 15 Października mamy w Polsce do czynienia z tzw. kohabitacją — czyli sytuacją, w której prezydent i premier pochodzą z przeciwnych obozów politycznych.

Jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, KPRM i Pałac Prezydencki szykują się na trudne kilkanaście miesięcy kohabitacji. Apele o deeskalację i uspokojenie napięć wewnętrznych mają być jednym z najważniejszych motywów w komunikacji Pałacu wobec działań nowej koalicji przy każdej kolejnej kwestii, która pojawi się na linii prezydent — rząd. — Każde nowe polaryzujące posunięcie będzie wiązane w przestrzeni publicznej z potrzebą bezpieczeństwa i spokoju w Polsce, również w kontekście zagrożeń zewnętrznych — słyszymy z okolic Pałacu.

Czy prezydent i premier będą ze sobą współpracować? Wyniki sondażu nie pozostawiają złudzeń

Do tej kwestii relacji na linii głowa państwa — rząd dwa tygodnie temu po rozmowie z Andrzej Dudą odniósł się Donald Tusk. — Powiedzieliśmy sobie z panem prezydentem, że chyba w interesie pana prezydenta, nie tylko moim, jako premiera jest, żeby te ostatnie kilkanaście miesięcy jego kadencji przebiegało w jakiejś, normalnej, zdrowej atmosferze. Jeśli nie damy rady, to przeżyjemy ten rok i trzy miesiące – stwierdził. Dodał, że tam gdzie będą takie możliwości, rząd będzie szukał różnych sposobów alternatywnych, równoległych. Wskazał np. kwestie dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Dał do zrozumienia, że jeśli prezydent zawetuje ustawę, to rząd będzie działał przy pomocy rozporządzeń.

Czytaj więcej

Tusk i Duda szykują scenariusze na przyszłość kohabitacji

W sondażu, przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster, wiarę we współpracę prezydenta z premierem zadeklarowało tylko 12 proc. respondentów. Trzy czwarte ankietowanych (75 proc.) w taką współpracę nie wierzy, a 13 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

— W pojedynczych sprawach, takich, gdzie opinia publiczna oczekuje z trochę większą dozą niecierpliwość bardziej pojednawczego języka, jak w kwestii obronności czy stosunków międzynarodowych, tu można się spodziewać obustronnych gestów w tej materii. Natomiast na trwale nie, także dlatego, że żadna ze stron politycznego konfliktu nie ma w tym interesu — ocenił w komentarzu do wyników sondażu prof. Rafał Chwedoruk. Rozmówca „Super Expressu” zwrócił przy tym uwagę na paradoks — „Chcemy zgody i porozumienia, a w istocie świetnie się znajdujemy w tym sporze, utożsamiamy się ze stronami i w konsekwencji potem nie wierzymy, że kiedyś mogłoby być inaczej”.

Czytaj więcej

Niemiecki dziennik: PiS przeszkadza, jak może, a Donald Tusk działa

W przeszłości kohabitacja miała miejsce w latach 1997-2001 (rząd AWS-UW przy prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim), w latach 2007-2010 (rząd PO-PSL przy prezydencie Lechu Kaczyńskim) i krótko w 2015 (po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich przez chwilę nowy prezydent współpracował z rządem PO-PSL).

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"