"GW": Mariusz Kamiński przewieziony na SOR

Były szef CBA Mariusz Kamiński, w związku z prawomocnym wyrokiem skazującym osadzony w więzieniu, został przewieziony na Szpitalny Oddział Ratunkowy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu - podała "Gazeta Wyborcza". Po badaniach Kamiński wrócił do zakładu karnego.

Publikacja: 22.01.2024 21:08

Mariusz Kamiński przed Pałacem Prezydenckim, 9 stycznia

Mariusz Kamiński przed Pałacem Prezydenckim, 9 stycznia

Foto: PAP, Marcin Obara

Byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, skazani za nadużycie władzy w związku z aferą gruntową na dwa lata więzienia i osadzeni, w proteście przeciwko bezprawnemu — ich zdaniem — skazaniu, podjęli głodówkę. 

Kamiński rozpoczął ją już w więzieniu na warszawskim Grochowie, gdzie 9 stycznia obaj politycy PiS zostali przewiezieni po zatrzymaniu w Pałacu Prezydenckim.

Czytaj więcej

Obrońca Kamińskiego mówi o proteście głodowym ministra i cukrzycy: Wyniszczający efekt

W poniedziałek, jak poinformowała „GW”, w związku z pogorszeniem stanu zdrowia  Kamiński został przewieziony na Szpitalny Oddział Ratunkowy Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, gdzie znajduje się jedyny na Mazowszu oddział więzienny. 

Jak ustalił dziennik, powodem przewiezienia Kamińskiego do szpitala była cukrzyca i związane z nią dolegliwości, związane z głodówką.

Przed godziną 23 media poinformowały, że po zbadaniu poziomu cukru Mariusz Kamiński został z powrotem przewieziony do zakładu karnego.

Zamieszanie z ułaskawieniem

Prezydent Andrzej Duda, który niezgodnie z prawem w 2015 roku, przed uprawomocnieniem się wyroku  ułaskawił skazanych już wówczas na 3 lata więzienia Kamińskiego i Wąsika, utrzymuje, że akt łaski obowiązuje do dziś, a obaj politycy zostali skazani bezprawnie.

Prezydent, powołując się na zasługi skazanych, ale także zagrożenia, jakie niesie podjęta przez nich głodówka, zapowiedział uruchomienie procedury ułaskawieniowej, która wymaga m.in. opinii ministra sprawiedliwości, być może także sądu, dlatego może trwać nawet kilka miesięcy. Na akt łaski, który skutkowałby natychmiastowym uwolnieniem skazanych,  prezydent się nie zdecydował, twierdząc, że takowy zastosował w 2015 roku.

Czytaj więcej

Kamiński i Wąsik zostaną ponownie ułaskawieni przez prezydenta Dudę

W wywiadzie dla „Super Expressu” Duda stwierdził jednak, że ze względu na stan zdrowia polityków ułaskawi ich.

- Chciałbym, żeby to (głodówka - red.) zostało przerwane. Jeżeli może to zostać przerwane tylko i wyłącznie przez to, że ja ich ponownie po prostu ułaskawię, żeby po prostu ich ratować, to to zrobię - powiedział Andrzej Duda w wywiadzie dla "Super Expressu". Podkreślił, że uczyni to "mając pełną świadomość tragizmu tej sytuacji". - Również dla urzędu prezydenta Rzeczypospolitej. Z pełną świadomością - dodał.

Szef prezydenckiego gabinetu Marcin Mastalerek oświadczył jednak, że w kwestii ułaskawienia „nic się nie zmienia” i prezydent czeka na dokumenty od ministra sprawiedliwości.

Kamiński i Wąsik prawomocnie skazani

Sąd Okręgowy w Warszawie w ponownym procesie uznał, że i Kamiński, i Wąsik są winni podżegania do korupcji i fałszowania dokumentów. Usłyszeli prawomocny wyrok dwóch lat więzienia i 5-letniego zakazu piastowania funkcji publicznych.

Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani na dwa lata pozbawienia wolności

Zostali zatrzymani podczas pobytu w Pałacu prezydenckim, dokąd zaprosił ich Andrzej Duda na uroczystość mianowania Błażeja Pobożego i Stanisława Żaryna — byłych współpracowników Wąsika i Kamińskiego — na swoich doradców. Obaj skazani zostali przewiezieni najpierw do aresztu na Grochowie. Potem Kamiński trafił do Radomia, a Wąsik — do Przytuł Starych koło Ostrołęki.

Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla w izraelskim ataku. Sejm przyjął informację MSZ
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Projekt Trzeciej Drogi ws. aborcji: Jarosław Kaczyński się wstrzymał