Prezydent zmienia zdanie ws. ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Mastelerek: Nic się nie zmienia

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że - mając "pełną świadomość tragizmu" sytuacji - ponownie ułaskawi Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych ministrów w rządzie PiS. W wywiadzie dla "Super Expressu" prezydent podkreślił, że jego wcześniejsze ułaskawienie obu polityków wciąż jest w mocy. Z kolei szef prezydenckiego gabinetu Marcin Mastalerek zaznaczył, że w kwestii ułaskawienia "nic się nie zmienia".

Aktualizacja: 21.01.2024 22:47 Publikacja: 21.01.2024 20:47

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik - byli ministrowie, w przeszłości członkowie kierownictwa CBA, wybrani 15 października do Sejmu - zostali 9 stycznia zatrzymani przez policję na terenie Pałacu Prezydenckiego w czasie, gdy prezydent Andrzej Duda przebywał w Belwederze.

Później obaj politycy trafili do zakładów karnych na terenie województwa mazowieckiego - Mariusz Kamiński przebywa w Areszcie Śledczym w Radomiu, Maciej Wąsik jest w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych niedaleko Ostrołęki. Byli ministrowie prowadzą protest głodowy.

Czytaj więcej

Przyspieszyć akt łaski – PiS będzie naciskać na prezydenta

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Kamiński i Wąsik, skazani w grudniu na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową, podważają ten wyrok, bowiem prezydent Andrzej Duda ułaskawił ich w 2015 r. po zapadnięciu nieprawomocnego wyroku. Zdaniem Kamińskiego, Wąsika oraz prezydenta, ułaskawienie jest skuteczne. Uprawnienie prezydenta do takiego ułaskawienia zakwestionował w 2023 r. Sąd Najwyższy, co było podstawą do wydania przez sąd okręgowy prawomocnego wyroku skazującego obu polityków.

Po tym, gdy byli ministrowie rozpoczęli protest głodowy, na prośbę ich żon prezydent wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że postępowanie zostaje wszczęte "w trybie prezydenckim". Prezydent zwrócił się do prokuratora generalnego Adama Bodnara o zawieszenie wykonania kary i natychmiastowe zwolnienie byłych ministrów. Do tej pory minister sprawiedliwości (senator KO) nie zarządził przerwy w odbywaniu kary przez Kamińskiego i Wąsika.

Czytaj więcej

Więzienie za podrabianie dokumentów. Wiemy, za co prawomocnie skazano Kamińskiego i Wąsika

Skazani politycy PiS zostaną ponownie ułaskawieni

Pytany w niedzielę w TVN24 o stanowisko Bodnara w sprawie zawieszenia wykonywania kary wobec Kamińskiego i Wąsika, wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (Lewica) powiedział, że to kwestia "kilku dni", a nie tygodni czy miesięcy.

W niedzielę wieczorem okazało się, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną ponownie ułaskawieni. Wynika to z wywiadu, jakiego prezydent Andrzej Duda udzielił "Super Expressowi". Redakcja opublikowała fragmenty rozmowy.

Prezydent Andrzej Duda: Zrobię to z pełną świadomością

Prezydent Duda powiedział w wywiadzie, że Mariusz Kamiński jest "w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej" i, podobnie jak Maciej Wąsik, prowadzi strajk głodowy. - Chciałbym, żeby to zostało przerwane. Jeżeli może to zostać przerwane tylko i wyłącznie przez to, że ja ich ponownie po prostu ułaskawię, żeby po prostu ich ratować, to to zrobię - oświadczył prezydent. - Ja to zrobię, mając pełną świadomość tragizmu tej sytuacji. Również dla urzędu prezydenta Rzeczypospolitej. Z pełną świadomością - podkreślił.

Czytaj więcej

RPO: Było spotkanie z Mariuszem Kamińskim w więzieniu. Warunki nie budzą zastrzeżeń

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik "jak najszybciej" wyjdą na wolność. - Apelowałem już do ministra Adama Bodnara, bo stworzyłem mu ku temu warunki, by przerwał obu panom odbywanie kary pozbawienia wolności. Niestety, nie korzysta z tego. Jest to dla mnie bulwersujące. Uważam to za brutalne stawianie sprawy - powiedział "SE" prezydent.

Prezydent Duda kolejny raz ocenił też, że jego ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika z 2015 r. pozostaje w mocy.

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Marcin Mastalerek: Nic się nie zmienia

Po tym, jak fragment wywiadu z prezydentem został opublikowany, sprawę ułaskawienia skomentował Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. 

Czytaj więcej

Ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. Małgorzata Paprocka: Pierwsze obowiązuje

"Toczy się postępowanie ułaskawieniowe. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję niezwłocznie po otrzymaniu opinii prokuratora generalnego. Pan Adam Bodnar zwlekając i nie wypuszczając posłów z więzienia naraża ich życie i zdrowie" - napisał Mastalerek w serwisie X (dawniej Twitter).

W rozmowie z Onetem szef gabinetu prezydenta stwierdził natomiast, że w kwestii ułaskawienia "nic się nie zmienia".

W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził nadzieję, że prezydent "się zdecyduje i w końcu uwolni" Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Były wicepremier zauważył przy tym, że wyjście na wolność obu polityków może - biorąc pod uwagę drogę obraną przez prezydenta - potrwać "jeszcze rok".

Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"