Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani na dwa lata pozbawienia wolności

Były szef CBA, koordynator służb specjalnych i szef MSWiA w rządach PiS Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali w środę skazani na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności za swoje działania w aferze gruntowej. Osiem lat temu uniknęli więzienia, gdyż zanim wyrok się uprawomocnił, ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 20.12.2023 10:38

Posłowie PiS Mariusz Kamiński ( L) i Maciej Wąsik (P) na sali sejmowej. Wykonanie wyroku skazującego

Posłowie PiS Mariusz Kamiński ( L) i Maciej Wąsik (P) na sali sejmowej. Wykonanie wyroku skazującego będzie wymagać uchylenia im immunitetu.

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Warszawie, do którego wrócił po czerwcowym orzeczeniu Sądu Najwyższego. Proces  toczył się w trybie niejawnym. Ogłoszenie wyroku było jawne. 

Czytaj więcej

Kancelaria Prezydenta o wyroku skazującym Kamińskiego i Wąsika

Za co odpowiadali Kamiński i Wąsik

W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariusza Kamińskiego i jego b. zastępcę Macieja Wąsika na trzy lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelację, w listopadzie 2015 r. prezydent Duda ułaskawił wszystkich czterech.

Po wygranych przez PiS wyborach Kamiński objął funkcję koordynatora służb specjalnych, a Wąsik został jego zastępcą. W 2019 r. Kamiński został szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji, Wąsik był tam wiceministrem.

Czytaj więcej

Stankiewicz: Duda pomoc dla szefa CBA

Łaska prezydenta była nieskuteczna

W czerwcu br. trzyosobowy skład Izby Karnej Sądu Najwyższego uznał, że prezydenckie ułaskawienie było nieskuteczne, bo zostało zastosowane przed prawomocnym skazaniem.

- Prawo łaski może być realizowane wyłącznie wobec osób, których winę stwierdzono prawomocnym wyrokiem sądu — mówił sędzia Piotr Mirek przedstawiając ustne motywy orzeczenia. - Tylko przy takim ujęciu prawa łaski nie dochodzi do naruszenia przepisów konstytucji o trójpodziale władzy czy sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości przez sądy.

W dzisiejszym wyroku Sąd Okręgowy skazał Kamińskiego i Wąsika na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności  za podżeganie do korupcji i fałszowanie dokumentów. Obaj otrzymali również pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. A zatem i wykonywania mandatu posła.  

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika

Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Warszawie, do którego wrócił po czerwcowym orzeczeniu Sądu Najwyższego. Proces  toczył się w trybie niejawnym. Ogłoszenie wyroku było jawne. 

Za co odpowiadali Kamiński i Wąsik

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Praca, Emerytury i renty
Od piątku wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty świadczeń brutto i na rękę
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Nieruchomości
Rząd zapowiada ważne zmiany w prawie budowlanym. Czego będą dotyczyć
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Konsumenci
Kryptowaluty wkrótce pod kontrolą KNF. Kary będą drakońskie
Sądy i trybunały
Krajowa Rada Sądownictwa zainteresowała się... Turowem